Abecadło

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
eseje, szkice literackie
Snoopy

To więcej niż tylko alfabetycznie ułożony zbiór wspomnień, historyjek, osobistych definicji, anegdot o miejscach i ludziach, którzy pozostawili ślad w pamięci poety. Mistrz wskazuje możliwości znalezienia wewnętrznej harmonii, sposoby „ułożenia się” ze światem, który dla pisarza jest zawsze nieobjęty, wielowymiarowy, przeniknięty tajemnicą. Książka jest, zwłaszcza dla młodego czytelnika, elementarzem życiowych nauk, historią XX wieku z komentarzem człowieka zadomowionego w kilku kulturach: wschodnio-, środkowo-, zachodnioeuropejskiej i amerykańskiej.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

| 2015-09-29

Pomysłowo o wszystkim w formie słownikowej ;)

eli | 2011-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2011

Wyjątkowa pozycja, ze względu na pomysł uszeregowania w alfabetycznym szyku, luźnych opowiadań z doświadczeń autora/pisarza. Są to więc: opisy spotkanych osobowości, jakie odcisnęły piętno w Jego zyciu, rzeczy, wydarzeń, które nadały życiu sens, miejsc, którymi sie zachwycił, lub dały siebie poznać. Nie ma tu rozdziałów, tytułów, ciagłości akcji. Jedyny schemat w tej książce to alfabet,który zawiera kartoteki z opisami. Pod przypadkowo wybraną literą odczytamy, kim jest jegomość, pod nazwiskiem, które rozpoczyna się na tę literę, a który był - na przykład -przyjacielem, autorem innych opowiadań, kolegą, profesorem. To także, skojarzone wspomnienie, w postaci krótkich notek filozoficznych, w wyniku napływu przyswojonych doswiadczeń... . Niczym pamiętnik Czesława Miłosza.

Fullerenes | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane, Lektury