Diabelski toast

1998-01-01
1998-01-01
83-86941-43-X
Zbigniew Kościuk
filozofia religia etyka chrześcijaństwo eseje

Zawarte jest tu kilka esejów pochodzących z różnych źródeł autora: innych publikacji, kazań, czy wykładów. Prezentują one różne zagadnienia, z których każdy może coś "wynieść ", przemyśleć, zastosować. Chociaż specjalnie nie przepadam za tym autorem, to przeczytałam z zainteresowaniem, z uwagi na fakt, że tematyka tej książeczki jest dość zróżnicowana.

Pierwsze opowiadanie jest kontynuacją "Listów starego diabła do młodego", dlatego lepiej zacząć od nich ;) Pozostałe teksty, rozprawy, kazania nie są ze sobą powiązane i można czytać je zupełnie oddzielnie.
Muszę przyznać, że "Listy..." czytało mi się łatwiej, a dały mi więcej do myślenia. Ten zbiór był dla mnie trochę zbyt ciężki. Nie znaczy to, że był gorszy. Natomiast, czytało mi się go trudniej i z mniejszą chęcią. Lewis poruszył w nim wiele tematów, które są zaskakująco aktualne i ważne. Wiążą się one nie tylko z wiara samą w sobie, ale również z byciem uczciwym człowiekiem.
Książka zmusza do refleksji i myślę, że warto po nią sięgnąć - zwłaszcza, że nie jest jakoś specjalnie gruba ;)

Pod względem kompozycji książka ta jest jak uroczy torcik, pod względem treści - jak słodko-gorzkie, lecz pożywne wiśnie.

Refleksje dotyczące obniżania poziomu edukacji aktualne jak nigdy; to niesamowite że tekst sprzed osiemdziecięciu lat przypomina współczesne gderanie rozsądnych ludzi :) Ciekawy element stanowią refleksje dot. chwały oraz metafora całego orzecha, mającego symbolizować dojrzały brak świadomego rozróżnienia warstwy dosłownej i niedosłownej Biblii wobec braku odpowiedniego aparatu pojęciowego we wczesnej historii Kościoła. Mam zastrzeżenia co do jego definicji pracy, która według Lewisa sprowadza się do wytwarzania, a wszelkie pośredniczenie zostaje przez niego potępione. O ile zgadzam się, że obecnie występuje zjawisko nazywane niekiedy elegancko "bullshit jobs", to jednak generalizacja dokonana przez Lewisa przywodzi na myśl socjalistyczne rozróżnienie na człowieka pracy i krwiopijcę, względnie dobrego Niemca-rolnika i złego Żyda-handlarza, a to szkodliwy stereotyp.

Męcząca.

Męcząca.

Wyśmienita, wartościowa, warto przeczytać. Na tym można by skończyć, ale wtrącę swoje 3 grosze. To książka nie tylko dla Chrześcijan, to literatura o kondycji moralnej człowieka. Warto zastanowić się nad spostrzeżeniami autora, nawet gdy się z nimi ktoś nie zgadza.

Sam "Toast" oceniam na 9/10. Co do reszty, to nie jest to kontynuacja genialnych "listów starego diabła, do młodego", ale nie powiem żeby pozostałe eseje były złej jakości. Najniższą notę jaką wystawiłbym jednemu z nich określiłbym jako 7/10. I pomimo że pozostałe eseje nie są tak dobre jak sam "Toast", i że kupiłem książeczkę niekoniecznie będąc do końca świadom jej zawartości, to nie jestem z tego powodu szczególnie zły, bo dzięki nim "wpłynąłem" na szersze wody, co było dość ciekawym doświadczeniem, ale jeśli kogoś teologia nie interesuje a woli sam "Toast" to polecam kupić wydanie "Listów starego diabła, do młodego" w którym znajdują się wszystkie dzieła Lewisa o diabłach.

OCENA ULEGNIE ZMIANIE!

Niestety pdf, który wpadł mi w ręce zawierał tylko dwa eseje z tego zbioru. Zanim kupię ten tytuł, chwila minie, a w kwestii czasu jestem sknerą, więc wolę teraz zanotować i nie czytać potem drugi raz.

"Diabelski toast", stanowiący wyśmienitą krytykę egalitaryzmu oceniam na 9/10, a "Wewnętrzne kręgi" będące opisem dążeń człowieka do zaspokojenia potrzeby przynależności i płynących z tego tytułu zagrożeń na 7/10.

OCENA ULEGNIE ZMIANIE!

• Religia
  • C.S.Lewis
  • Religia
  • Clive Staples Lewis
  • Literatura angielska
  • Socjologia/psychologia

Dodaj cytat z książki Diabelski toast