Diabelski toast

Screwtape Proposes a Toast
83-86941-43-X
filozofia i etyka
danieltrn

Na krotko przed śmiercią C. S. Lewis zebrał kilka esejów wschodzących w skład wcześniej publikowanych prac, tworząc z nich nową książkę. W pierwszych z nich opisuje powrót dobrze nam znanego diabła, który zabiera głos, zwracając się do młodych diabłów, na uroczystym obiedzie w Ośrodku Szkolenia Kusicieli.

A-- | 2011-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2011

Ta niewielka książeczka zawiera luźno ze sobą powiązane moralizatorskie wykłady i eseje Lewisa o roli wiary w naszym życiu i o innych Ważnych Sprawach. Pierwszy 30-stronicowy rozdział to niejako przedłużenie Listów Starego Diabła do Młodego. Znajdziemy tu diabelską pochwałę współczesnego świata i wykład o tym jak przychylnie piekło patrzy na tzw. "demokrację", "tolerancję" i inne wartości, które z gruntu pozytywne, stają się poprzez zawłaszczenie opisujących ich słów przez amoralnych polityków, narzędziem równania społeczeństwa w dół. Jasny i prosty wykład współczesnego świata i jego miałkości. Mimo iż tekst pochodzi sprzed pół wieku to jest niepokojąco aktualny. Lewis odnosi się tu do zmian i rozwoju całego społeczeństwa - inaczej niż w Listach, gdzie koncentrował się na jednostce. W każdym razie Screwtape raz jeszcze pokazuje rogi :)
Pozostała część książki to eseje, wykłady oraz kazania wygłoszone przez Lewisa w różnych okolicznościach. Jedne bardziej przyswajalne, w innych...

OCENA ULEGNIE ZMIANIE!

Niestety pdf, który wpadł mi w ręce zawierał tylko dwa eseje z tego zbioru. Zanim kupię ten tytuł, chwila minie, a w kwestii czasu jestem sknerą, więc wolę teraz zanotować i nie czytać potem drugi raz.

"Diabelski toast", stanowiący wyśmienitą krytykę egalitaryzmu oceniam na 9/10, a "Wewnętrzne kręgi" będące opisem dążeń człowieka do zaspokojenia potrzeby przynależności i płynących z tego tytułu zagrożeń na 7/10.

Mairon | 2016-11-20
Na półkach: Religia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 28 października 2016

Sam "Toast" oceniam na 9/10. Co do reszty, to nie jest to kontynuacja genialnych "listów starego diabła, do młodego", ale nie powiem żeby pozostałe eseje były złej jakości. Najniższą notę jaką wystawiłbym jednemu z nich określiłbym jako 7/10. I pomimo że pozostałe eseje nie są tak dobre jak sam "Toast", i że kupiłem książeczkę niekoniecznie będąc do końca świadom jej zawartości, to nie jestem z tego powodu szczególnie zły, bo dzięki nim "wpłynąłem" na szersze wody, co było dość ciekawym doświadczeniem, ale jeśli kogoś teologia nie interesuje a woli sam "Toast" to polecam kupić wydanie "Listów starego diabła, do młodego" w którym znajdują się wszystkie dzieła Lewisa o diabłach.

dorion1251 | 2016-11-01
szania | 2016-09-08