Wojna światów

Wydawnictwo: Fronda
83-60335-01-X
Krzysiek W

Niniejszy tom można czytać jako zbiór opowiadań. Wszystkie one są opowieściami o wydarzeniach, jakie miały i nadal mają miejsce w Europie, Ameryce, Afryce czy Azji. W opowiadaniach tych czytamy o wydarzeniach groteskowych, smutnych, zabawnych i bulwersujących. Co je łączy? Klucz, jakiego autor używa w tytule, to "wojna światów”, w domyśle dwóch światów. Granica między nimi nie ma charakteru geograficznego, historycznego czy etnicznego. Przebiega ona raczej w świadomości ludzkiej i w jej tworach, takich jak obyczaje, prawo, filozofia czy sztuka. Dwa światy mają swoją reprezentację w Polsce, w innych krajach europejskich i na innych kontynentach.
Prof. Ryszard Legutko (ze Wstępu)

Wojna światów Piotra Semki to raport z pola bitwy o przyszłość naszej cywilizacji. Te krótkie, szczegółowo datowane felietony, są cotygodniowymi spojrzeniami na to, jak stopniowo podważane są jej fundamenty. Niszczone są rodzina, tradycja, Kościół, ale i państwo. Odrzucany jest, jako przestarzały, monogamiczny związek kobiety i mężczyzny, odrzucana jest też zasada odpowiedzialności. I to wszystko na naszych oczach, w światłach jupiterów. Zasługą Piotra Semki jest jednak nie tylko to, że to stopniowe niszczenie naszej cywilizacji nam ukazał, ale także to, że zrobił to językiem, który nie udaje, że destrukcja niesie w sobie jakieś pozytywy, a zło ma w sobie ślady dobra. Polityczna poprawność jest mu obca. I dzięki temu otrzymujemy książkę rzeczywiście wstrząsającą.
Tomasz P. Terlikowski

rodzynidas | 2016-01-30