Wymiar cudów

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie SF". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Dimension of Miracles
science fiction
Iselor

Thomas Carmody, mieszkaniec jednego z prowincjonalnych miasteczek w Stanach Zjednoczonych, zostaje dziwnym trafem wyrwany ze swojej rzeczywistości i rzucony w przestrzeń kosmiczną na pastwę galaktycznego drapieżcy. Dzięki pomocy niezwykłych istot stale umyka przed potworem, przenosząc się z jednego do drugiego alternatywnego świata. Ma tylko jedno pragnienie - wrócić do prawdziwego domu. [...]

źródło okładki: http://encyklopediafantastyki.pl/

malynosorozec | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

„Nie powinno się pytać: dlaczego to, a nie tamto? Właściwe pytanie brzmi: jak to działa?”[1].

Historia przedstawiona przez Roberta Sheckleya jest niezwykle prosta: oto mamy bohatera, którego sam autor opisuje tak:

„Był jednocześnie niezgłębiony i łatwy do przewidzenia – dość zwyczajny cud”[2].

Bohater ów, niejaki Carmody, mieszka gdzieś w Stanach Zjednoczonych, wykonując pracę biurową. Pewnego dnia zgłasza się do niego ktoś, kto twierdzi, że Carmody wygrał Nagrodę (koniecznie z dużej litery) w loterii galaktycznej. Bohater, długo się nie namyślając, wyrusza do Centrum Galaktycznego po odbiór rzeczonej Nagrody, na miejscu jednak okazuje się, że powrót do domu nie będzie łatwą sprawą. Po pierwsze trzeba ustalić gdzie jest Ziemia, po drugie: kiedy jest to Ziemia, po trzecie: która Ziemia jest jego domem.

Dosyć trudna sprawa dla kogoś, kto nawet nie zna nazwy swojej planety (Ziemia wywołuje jedynie uśmiech politowania na obliczach galaktycznych urzędników), nie mówiąc już o...

zieloniutki | 2016-09-05
charlie-librarian | 2016-07-28