Zachód - 10 lat przed totalnym bankructwem?

Wydawnictwo: StudioEMKA
978-83-60652-85-5
biznes, finanse
Paweł Lipiec

Książka ukazała się we Francji 19 maja br. , do tej pory sprzedano już 200 tys. egzemplarzy. Głównym walorem książki jest jej absolutna aktualność. Istotę książki stanowi teza, iż świat stoi wobec zasadniczych wyborów. Zachód, czyli Europa i USA nie chcą zrezygnować z wysokiego standardu życia, ale żyją ponad stan, coraz bardziej się zadłużając. Autor kreśli bardzo obszerną i wnikliwą historię długu publicznego od starożytności, przez wszystkie epoki aż po chwile obecną dowodząc, że zbyt wielkie długi publiczne prowadziły każdorazowo do wielkich konfliktów a nawet światowych wojen. Dziś najgorszego scenariusza tez wykluczyć się nie da - autor opisuje stopniowo jego fazy. Ale z historii należy wyciągnąć wnioski, nazwane przez Attalego lekcjami. Dramatu można uniknąć jeśli podejmie się w porę odpowiednie kroki. Ta pasjonująca i pobudzająca intelektualnie lektura napisana jest stosunkowo dostępnym językiem, nie wymagającym głębokiego ekonomicznego przygotowania. Dla Polaków pozycja ważna, bo tłumaczy dlaczego i u nas konieczne jest inne spojrzenie na finanse publiczne i niezbędność głębokich reform.

Marcin | 2015-11-08
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka z 2010. Dobrze opisuje przyczyny kryzysu, wirtualny pieniądz, dług państw, nadmierne wydatki. Recepta jednak, jak wyjść z sytuacji, jest iście francuska, więcej regulacji, więcej Unii w Unii itp.

wiseman | 2016-01-29
Michał_Kuźniar | 2014-12-11