tylko MIŁOŚĆ się liczy

978-83-7516-165-6
miłość, poezja
poezja
kinga

Miłość to mój temat. Nieraz ludzie dziwią się, że ja, ksiądz, piszę tyle o miłości. Stale o niej słucham, wiem, jak jest ważna dla każdego. Cała moja wiara opiera się na Miłości, która dostrzega, że w każdym człowieku tkwi tęsknota za miłością. Każdy chce być szczęśliwy, a szczęście można spotkać, kiedy się kocha i jest się kochanym. Piszę o miłości w różnych objawach: młodego człowieka do młodej kobiety, i matki do dziecka. Zauważyłem, że człowiek stale pragnie kochać. Jest młody Werter i jest stary Werter. Cierpienia starego Wertera. Tęsknota za miłością tkwi w człowieku do końca życia. Dla mnie miłość jest dowodem na istnienie Boga.
[z okładki]

CuriousSoul | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

"Miłość nigdy nie ustaje."

Tak właśnie jest z poezją ks. Jana Twardowskiego - pozostaje nieśmiertelna. Ona żyje swoim życiem, tętni miłością.
I budzi tę miłość w ludziach...

Marta | 2014-02-14
Przeczytana: 06 lutego 2014

Beatlesi śpiewali, że „All You Need Is Love”. Temat miłości jest najpopularniejszym motywem w literaturze, filmie, muzyce. W życiu w ogóle. Wspominamy św. Walentego – patrona zakochanych i cierpiących na choroby umysłowe. Jedno z drugim ma wiele wspólnego, bo przecież miłość ogłupia. Ale ja nie o Walentych chciałam, a o ks. Janie Twardowskim, który pisał jedne z najpiękniejszych wierszy o miłości.

„Kiedy mówimy: kochaj bliźniego, to możemy sobie pomyśleć, że miłość jest w tym wypadku przymusem. Lubić znaczy więcej niż kochać. Można kochać i nie lubić. Trzeba tak lubić, żeby kochać”.

W tomiku „tylko MIŁOŚĆ się liczy” zebrane zostały wiersze, homilie, felietony i inne teksty księdza Twardowskiego łączące motyw miłości. Ten temat zawsze był ważny dla ks. Jana od Biedronki. Jego twórczość nasycona jest emocjami i różnymi uczuciami, z których na pierwszy plan wysuwa się właśnie miłość. W końcu chrześcijaństwo opiera się na Miłości („Bóg jest miłością”, że zacytuję św. Jana), a każdy...

Magdallena | 2014-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2014

Moja Droga,

ciągle piszą o Tobie opasłe tomiska, malują obrazy, śpiewają i komponują, a Ty wolisz uśmiech dziecka, łąkę pełną kwiatów, poranne kakao i szum morza. Mówią o Tobie, że jesteś "przelotna, nietrwała jak dmuchawiec na wietrze, mówią, że jest dłużej niż na zawsze. Potrafisz być okropna i urocza. Czasem niespodziewana od pierwszego wejrzenia, jak w powieściach Henryka Sienkiewicza".

Czy to prawda, że trzeba Cię "pielęgnować tak jak dziecko, aby się nie zaziębiła, nie zwariowała, nie wyleciała przez okno jak ptak". I mówią też, że "miłość, żeby była miłością, wymaga cierpliwości, pracy nad sobą, walki z egoizmem". Dlaczego nie powiedziałaś? Nie dałaś recepty na wieczne szczęście?

Mam nadzieję, że nie zapomnisz o mnie i spotkamy się jeszcze w zaskakujących okolicznościach. Znów niespodziewanie, bez zbędnych gestów i nic nie znaczących słów.... Tęsknię za Tobą teraz i do końca mych dni, liczysz się tylko Ty.

Twoja na zawsze

Magdallena

PS

Polecam tę pozycję wszystkim,...

Arek | 2011-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Książka o Miłości, tak jak wiersze o Miłości Twardowskiego. Jak sam powiedział wszystkie jego wiersze są o Miłości. To słowo w tej książce pada do znudzenia, z czasem nieprzejmnie dźwięczy. Także gdy czyta się po kolei wiersze a nawet homilie to myśli się powtarzają nawet te same fragmenty, czysta choć spójna tautologia. Twardowski i tutaj wymaga od nas wiele, stara się Nam przybliżyć wolę Boga wobec Nas. Bóg cały czas Kocha Miłością doskonałą każdego człowieka i prosi o Miłość. Twardowski nawet bardziej skupia się na relacja między ludźmi, o Naszych małych Miłościach, kochaniach, zachwycie, zdumieniu, rozczarowaniu, oczywistej samotności i wielu odcieniach Miłości.

madziusia | 2012-03-14
Przeczytana: 14 marca 2012

Książka ta przeleżała na mojej półce ponad półtora roku. Myślałam sobie: "Wiersze?? To nie dla mnie. Nuda i nic więcej. Przecież ja ich w ogóle nie rozumiem i w sumie nie za bardzo chcę je rozumieć. Szkoda czasu." Po przeczytaniu książki bardzo żałuję, że pozwoliłam jej tyle na siebie czekać i że tak ciężko przyszło mi dać szansę twórczości ks. Twardowskiego. Wydawało mi się, że jest trochę przereklamowany z tym: "Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"

Książka zawiera nie tylko wiersze, ale również osobiste przemyślenia księdza Twardowskiego dotyczące miłości na różnych płaszczyznach. Autor w czterech kolejnych rozdziałach porusza istotę miłości, zalety i ułomności ludzkiego uczucia, miłości człowieka do Boga i Boga do człowieka.
Ksiądz Twardowski niewątpliwie posiada wrodzony dar pięknego pisania o miłości. Traktuje ją jako uczucie bez, którego nie można żyć, bo "(...)człowiek stale pragnie kochać. Jest młody Werter i jest stary Werter. Cierpienia starego Wertera....

Marija | 2013-05-13
Przeczytana: 2011 rok

Zajmuje szczególne miejsce w mojej biblioteczce. Wystarczy wziąć ją do ręki i zabiera mnie ze sobą w podróż.... Wciąż świeża, pachnie wszystkimi "odcieniami" miłości. A kiedy się gubię przypomina mi najważniejszą rzecz - że tak naprawdę - tylko Miłość się liczy

MałaPisareczka | 2014-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2014

Są takie nazwiska, których nikomu nie trzeba przedstawiać. Nazwiska, które każdy z nas - nie wiadomo kiedy, jak i gdzie - poznał, z którymi miał w swoim życiu styczność. Lecz czy aby na pewno? Czy potrafilibyśmy powiedzieć coś więcej o twórczości lub o nich samych?

Jan Twardowski (1915-2006r.) to ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świętobliwości, a także polski poeta, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej liryki religijnej. Odznaczony licznymi wyróżnieniami takimi jak Order Uśmiechu, Dziecięca Nagroda SERCA czy też pośmiertny Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w upowszechnianiu humanistycznych wartości, za osiągnięcia w twórczości literackiej. To właśnie z jego wiersza pochodzi zdanie: Śpieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą.

Ksiądz Jan Jakub Twardowski często spotykał się z pytaniami: czym jest miłość? co jest ważniejsze - serce czy rozum? skoro Bóg jest miłością, to dlaczego tyle cierpienia na świecie?...

Asiul | 2014-02-12

Posiadam ją już kilka lat i ciągle do niej wracam. Za nic nie oddam, bo po prostu jest piękna. Polecam miłośnikom poezji i nie tylko. Język jest prosty, ale trafia w samo serce.

eyesOFsoul | 2011-05-17

Kto uwielbia poezję księdza Twardowskiego książkę powinien koniecznie przeczytać. Pełna nadziei, wiary i miłości. To nie tylko zbiór wierszy... To też proza, która potrafi trafić do wielu serc.

Aśka | 2015-12-05

Długo zastanawiałam się, czy robić recenzję tej książki. Jest ona moją osobistą perłą na półce; bardzo często do niej wracam, zwłaszcza, gdy jest mi smutno i źle. Gdy czuję, że potrzebuję pocieszenia, ale nie takiego w stylu "wszystko będzie dobrze", ale takiego bardziej duchowego. Niniejszą publikację otrzymałam od dziadków z okazji imienin, bodajże trzy lata temu. Wtedy jeszcze nie doceniałam wartości tej książki, a właściwie zbioru wybranych dzieł księdza Twardowskiego, dziś już nie popełniam tego błędu. Wiem, jak ogromne ma znaczenie ;).

Uznałam, że MUSZĘ napisać recenzję tej książeczki. Nie mogę postąpić inaczej; jest to pozycja, którą zabieram praktycznie wszędzie, to jedyna publikacja, w której podkreślam wciąż na nowo cytaty, powtarzam myśli, szukam ukojenia, spokoju. I jeśli myślicie, że skoro napisał ją ksiądz, to to musi być lektura religijna - to jesteście w dużym błędzie.

"(...) kochać - to być po prostu wszechmogącym bezradnym"

Książka to zbiór prozy i poezji...