Marzenia samotnego wędrowca

Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Réveries du promeneur solitaire
Grzegorz Bryk

Marzenia samotnego wędrowca. Przekład Ewa Rzadkowska [s. 1–146] – Thiébaut Arsene: Pielgrzymka do grobu Jana Jakuba Russo w Ermenonwilu [Przekład anonimowy: s. 147–210] – Aneks: Rozmowa Russo z samym sobą przez Andrzeja Klimaszewskiego [s. 211–216]

źródło opisu: ossolineum.com.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

olo | 2013-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2013

Choć słów o samym akcie przechadzania się jest niewiele, czynnośc ta silnie się w całej książce odciska. Słowa podążają za nieokreśloną strukturą - mocno co prawda wykrzywione przez pogłębiającą się chorobę psychiczną Jana Jakuba, w tle rysuje się nieubłaganie wszechprzenikająca paranoja, dusza trzepocze się w uściskach mrocznych wspomnieć, ale zaraz jak to na przechadzce nowy widok rozprasza kłebiące się myśli i w głowie rodzi się nowa nadzieja. Siłą tej książki nie jest bowiem rozrachunek z przeszłością - Jan Jakub bowiem chyba jak w żadnej innej książce jawi się jako człowiek pełny zarówno zalet jak i wad - a z tych szczególnie niemożnością przyznania sie do błędu, która tu posunięta jest aż do komizmu, przez próby tych błędów wyznawania, tylko po to by zaraz się bronić i tłumaczyć, że błędami nie były, a nawet jeśli były to nie powodowała nią słabość, ale chwilowe zawahanie czy nieuwaga czy inny jeszcze błahy powód. Siłą książki jest jednak te kilka ustepów w których JJ zarzuca...

redvelvet | 2016-09-26
Shino11 | 2016-06-13