Boleszczyce

Cykl: Dzieje Polski (tom 5)
Wydawnictwo: Edition 2000
historyczna
anek7

"Boleszczyce" to powieść z czasów Bolesława Szczodrego. Jak wiele dzieł Kraszewskiego z cyklu "Dzieje Polski", tak i ta jest oparta na dokumentach historycznych i w sposób niezwykle przystępny ukazuje szczegóły konfliktu Bolesława Szczodrego - zwanego później Śmiałym - ze Stanisławem ze Szczepanowa. Klątwa rzucona na króla, wygnanie z Wawelu - wszystko to opisane jest w charakterystyczny dla pisarza sposób. Nawet osoba nie interesująca się historią z pewnością z chętnie przeczyta tą książkę.

źródło okładki: http://www.cook-book.sklep.pl/boleszczyce/

| 2014-06-21
Na półkach: J.I.Kraszewski, Przeczytane
Przeczytana: 21 czerwca 2014

"Anathema sit!” Tymi słowami biskup Stanisław ze Szczepanowa wyklął króla Bolesława Szczodrego za jego nieprawe życie. Czytając opis całego tego wydarzenia miałam wrażenie, że za chwilę niebo zakryje się chmurami i z ciemności spadnie grom. Opisy Kraszewskiego są takie sugestywne, że niemal czułam grozę sytuacji na własnej skórze, a przecież czytałam tylko zbeletryzowaną jedną z wersji wydarzeń z XI wieku. Jak zawsze Autor porwał mnie swoją bujną wyobraźnią i pięknym językiem.
Uważam, że to jedna z lepiej napisanych powieści Kraszewskiego. Przedstawia jedynie niewielki fragment całej historii związanej z królem Bolesławem, ale jednak 250 stron trzyma w napięciu. Konflikt na linii król - biskup jest tu głównym wątkiem i, na szczęście, ogranicza wątki poboczne samych Boleszczyców i pięknej Krysty.
Gdzieś wyczytałam, że Kraszewski chciał tu zrehabilitować ród Boleszczyców, z którego sam najprawdopodobniej się wywodził. Czy to prawda, nie wiadomo, ale dodaje w trakcie czytania takiego...

anek7 | 2011-01-01
Przeczytana: 2010 rok

Kolejna część cyklu "Dzieje Polski". Jej tematem jest konflikt pomiędzy królem Bolesławem Śmiałym a biskupem Stanisławem ze Szczepanowa. Jak to przeważnie u Kraszewskiego bywa autor trzymał sie prawdy historycznej, zamieścił w tekście powieści wiele anegdot dotyczących króla i biskupa, jednak odniosłam wrażenie, że od początku i bardzo wyraźnie zaznaczył po czyjej stronie jest jego sympatia i przyznam, że to mi się niespecjalnie podobało. Król przedstawiony jest jako bezwzględny despota i okrutnik, biskup jako święty bez wad. Jednak prawda nie była taka czarno-biała. Polski konflikt na linii Państwo - Kościół był odzwierciedleniem ogólnoeuropejskiej walki o władzę. I tylko Bolesław nie miał tyle szczęścia co cesarz niemiecki Henryk IV.

mjkuna | 2016-02-03

Przyszła pora na klasykę :D Boleszczyce są jedną z lepszych powieści Kraszewskiego, jakie do tej pory czytałem. Książka porusza problemy wiary i władzy, ale także honoru i lojalności. Tytułowi Boleszczyce to można by rzec straż przyboczna króla Bolesława Śmiałego. Jak zachowają się w obliczu konfliktu króla z biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa?
Niestety większość postaci jest płaska. Król jest przedstawiony w negatywnym świetle, biskup jak święty, którym się wkrótce stał. Boleszczyce jawią się jako jedna masa. Jedynymi wartymi uwagi postaciami są: Krysta (kochanka króla, postać tragiczna) i stary Odolaj (senior rodu).
Warto, przynajmniej dla pięknej dziewiętnastowiecznej polszczyzny ;)

MacG | 2013-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2013

"My zaś ani nie usprawiedliwiamy biskupa-zdrajcy, ani nie zalecamy króla, który tak szpetnie dochodził swoich praw"

W powieści o konflikcie króla Bolesława Śmiałego ze świętym biskupem Stnisławem ze Szczepanowa największą rolę odgrywają nie władca i duchowny, ale członkowie tytułowej drużyna rycerska, która staje przed dylematem - opuścić swego wyklętego pana w potrzebie czy wyrzec się dla niego swego rodu? Osoby, które spodziewały się jakiegoś pogłębionego spojrzenia na Bolesława czy Stanisława lub niekonwencjonalnego podejścia do któregoś z nich (w XIX stuleciu zaczęto wszak kwestionować traktowanie Śmiałego jako tyrana i zbrodniarza, zaś jego wyniesionej na ołtarze ofiary jako będącego poza wszelką krytyką świętego męża) mogą poczuć się zawiedzione, jednak przedstawiony w powieści świat jest na tyle wciągający, że warto po nią sięgnąć.

macster | 2014-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2014

Tej powieści szukałem dość długo.. z tym większym rozczarowaniem przychodziła mi każda kolejna jej strona. Mam do niej całą masę zarzutów ale wymienię ich jedynie kilka.
Przede wszystkim Kraszewski poszedł na skróty i w sposób bardzo infantylny wykreował bohaterów powieści. Dla Kraszewskiego nie ma nic pomiędzy dobrem, a złem - albo ktoś jest czysty i szlachetny jak kryształ, albo też plugawy i zły jak sam szatan - żadnych odcieni pośrednich.
Kraszewski na siłę próbuje obrzydzić wszystkim Bolesława (już po kilku zdaniach wiadomo, że będzie to czarny charakter). Stanisław natomiast jest dla Kraszewskiego wzorem wszystkich cnót. Co gorsza - Kraszewski zamienia jednego z najzdolniejszych królów polskich (który był jednocześnie niezrównanym dowódcą obdarzonym wielką charyzmą) w niezbyt rozgarniętego młokosa, rozwydrzonego chłopca, który nie ma pojęcia co się wokół niego dzieje i nie wie na czym polega wojna czy polityka.
Druga kwestja - jak można opisywać dzieje Bolesława Śmiałego...

Monika | 2011-04-19
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Powiedziałabym - bez szału. Czyta się lekko, całkiem przyjemnie, ale w ogólnym rozrachunku książki nie zaliczę do ulubionych pozycji tego autora.

Magdalena | 2016-11-15
Fantomas89 | 2016-09-11