Vermeer

83-213-3923-9
Vermeer, malarstwo
albumy
Anna

Jan Vermeer jest jednym z najsubtelniejszych artystów wszechczasów, jego obrazy wszakże prawdziwie docenione zostały dopiero w XX wieku. Ponowne odkrycie Vermeera stanowi osobną opowieść, którą snuje Autor , rozpoczynając od pionierskich dociekań Theophile'a Thorego w wieku XIX a na archiwalnych badaniach kończąc. Vermeer jednak na zawsze pozostanie twórcą tajemniczym, mistrzem dominującej, nabrzmiałej ciszy. Autor jednak pokazuje , w jaki sposób badać to malarstwo. Stosując metodę porównań, krzyżowych odniesień, a nierzadko uciekając się do błyskotliwych domysłów, potrafi ujawnić niektóre sekrety jego obrazów. W swej książce Autor pokazuje g jednak jako mistrza nastroju, utrwalonego momentu, w którym przedmioty nabierają znaczeń, ujawniają się myśli i przeżycia przedstawianych postaci.

źródło opisu: Arkady, 1998

Megunia | 2013-01-15