Związki miłosne między kobietami od XVI do XX wieku

Okładka książki Związki miłosne między kobietami od XVI do XX wieku Marie-Jo Bonnet
Okładka książki Związki miłosne między kobietami od XVI do XX wieku
Marie-Jo Bonnet Wydawnictwo: Sic! Seria: Stanowiska - interpretacje nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Stanowiska - interpretacje
Les relations amoureuses entre les fammes du XVI au XX siecle. Essai historique.
Sic!
1997-01-01
1997-01-01
Bella Szwarcman-Czarnota
feminizm kobiety miłość homoseksualizm biseksualizm lesbijki lesbijka LGBT

Nie umiem czytać humanistycznych książek naukowych.
Zawsze wydawało mi się, że jestem inteligentnym, oczytanym człowiekiem, ale albo to nie wystarcza,albo mi czegoś jednak brakuje.
To nie jest wada książki. Tylko się tłumaczę.
Nie jestem w stanie ocenić jej wartości merytorycznej, bo się zwyczajnie nie znam. Tj. brzmi jak niezła monografia, autorka czerpie ze źródeł, łączy dzieła różnych twórców, wyciąga wnioski... Ale ja nie umiem stwierdzić, na ile są prawdziwe. (Czy mają być prawdziwe w ogóle? Medycyna jest prostsza, tam wiadomo, jest efekt albo nie).
Nie znam ni jednego faktu na temat (wiem, wstyd),trzech czwartych wymienionych twórców nie znam (wiem, wstyd),więc biorę za dobrą monetę takie przedstawienie świata przez autorkę. Że tak to wyglądało.
Czyli ogólnie niezbyt optymistycznie.
Zresztą czasem nie trzeba daleko szukać by dostrzec, jak mało się zmieniło. Może oprócz stosów. W Europie przynajmniej.

Anyway, nie umiem ocenić tej książki, oprócz tego, że było mi strasznie trudno przebrnąć przez jej język (nie, nie źródeł sprzed 300 lat. Fragmentów odautorskich). Pragnę wierzyć, że jest to rzetelna praca, na taką wygląda, wyciąga śmiałe wnioski, z których części nie rozumiem.
Cieszę się, że ją przeczytałam, bo trochę mi rozjaśniła, trochę rozszerzyła horyzonty.
Ale trochę masakra w trakcie to była.

Nie umiem czytać humanistycznych książek naukowych.
To nie jest wada książki. Tylko się tłumaczę.

Bardzo chciałabym uniknąć krzywdzącego dla obu stron stwierdzenia, że kobiety pracują mniej, bo robią wszystko lepiej za pierwszym razem, ale w kontekście niedawno zmęczonego gniota Pawła Fijałkowskiego "Homoseksualizm. Wykluczenie, transgresja, akceptacja") książka Bonnet powinna znaleźć się w Sèvres jako wzór rzetelnie napisanej monografii.
Przede wszystkim mam przyjemność oddać autorce, że nie bije po oczach krzyczącym feminizmem, nikogo nie obraża, nie koloryzuje, unika wszelkiej mitomanii - a przynajmniej w znacznym stopniu - i zachowuje naukową obiektywność.
Nie chcę dowodzić, że praca ta jest epokowa, przełomowa czy odkrywcza, bo nie śledzę na bieżąco trendów naukowych w tej dziedzinie, ale dla mnie zasługuje przynajmniej na uwagę ze względu na temat i jego ujęcie. Co prawda Marie-Jo Bonnet koncentruje się na obrazie związków miłosnych między kobietami we Francji, ale nie zmienia to faktu, że drobiazgowa, rzetelna analiza źródeł może budzić zawstydzenie u innych badaczy.
Cóż miała do dyspozycji Bonnet? Słowniki, encyklopedie i opracowania medyczne, oraz garść wzmianek w literaturze pięknej, co ciekawe - w większości stworzone przez mężczyzn. Wnioski, jakie wyciąga z analizy źródeł i żelazna logika, z którą przedstawia swoje tezy odsłaniają ten obraz kobieco-kobiecych relacji, który zwykle umyka uwadze. Próżno tu szukać ognistych opowiastek albo historii czułych sentymentalnych przyjaźni, omówiony został natomiast obraz relacji lesbijskich na przestrzeni wieków tak, jak był on widziany przez ówczesnych zainteresowanych (podkreślam: zainteresowane pozostają dziwnie wykluczone z dyskursu).
Być może niektóre tezy Bonnet nie wzbudzają entuzjazmu, inne mogą szokować czy budzić opór (pytanie wtedy - dlaczego?),ale dla samej konfrontacji i zmierzenia się z punktem widzenia autorki obowiązkowo trzeba.

Przede wszystkim mam...

• LGBT