rozwińzwiń

Związki miłosne między kobietami od XVI do XX wieku

Okładka książki Związki miłosne między kobietami od XVI do XX wieku Marie-Jo Bonnet
Okładka książki Związki miłosne między kobietami od XVI do XX wieku
Marie-Jo Bonnet Wydawnictwo: Sic! Seria: Stanowiska - interpretacje nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
378 str. 6 godz. 18 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Stanowiska - interpretacje
Tytuł oryginału:
Les relations amoureuses entre les fammes du XVI au XX siecle. Essai historique.
Wydawnictwo:
Sic!
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
378
Czas czytania
6 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
8386056428
Tłumacz:
Bella Szwarcman-Czarnota
Tagi:
feminizm kobiety miłość homoseksualizm biseksualizm lesbijki lesbijka LGBT
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1787
875

Na półkach: , ,

Nie umiem czytać humanistycznych książek naukowych.
Zawsze wydawało mi się, że jestem inteligentnym, oczytanym człowiekiem, ale albo to nie wystarcza,albo mi czegoś jednak brakuje.
To nie jest wada książki. Tylko się tłumaczę.
Nie jestem w stanie ocenić jej wartości merytorycznej, bo się zwyczajnie nie znam. Tj. brzmi jak niezła monografia, autorka czerpie ze źródeł, łączy dzieła różnych twórców, wyciąga wnioski... Ale ja nie umiem stwierdzić, na ile są prawdziwe. (Czy mają być prawdziwe w ogóle? Medycyna jest prostsza, tam wiadomo, jest efekt albo nie).
Nie znam ni jednego faktu na temat (wiem, wstyd),trzech czwartych wymienionych twórców nie znam (wiem, wstyd),więc biorę za dobrą monetę takie przedstawienie świata przez autorkę. Że tak to wyglądało.
Czyli ogólnie niezbyt optymistycznie.
Zresztą czasem nie trzeba daleko szukać by dostrzec, jak mało się zmieniło. Może oprócz stosów. W Europie przynajmniej.

Anyway, nie umiem ocenić tej książki, oprócz tego, że było mi strasznie trudno przebrnąć przez jej język (nie, nie źródeł sprzed 300 lat. Fragmentów odautorskich). Pragnę wierzyć, że jest to rzetelna praca, na taką wygląda, wyciąga śmiałe wnioski, z których części nie rozumiem.
Cieszę się, że ją przeczytałam, bo trochę mi rozjaśniła, trochę rozszerzyła horyzonty.
Ale trochę masakra w trakcie to była.

Nie umiem czytać humanistycznych książek naukowych.
Zawsze wydawało mi się, że jestem inteligentnym, oczytanym człowiekiem, ale albo to nie wystarcza,albo mi czegoś jednak brakuje.
To nie jest wada książki. Tylko się tłumaczę.
Nie jestem w stanie ocenić jej wartości merytorycznej, bo się zwyczajnie nie znam. Tj. brzmi jak niezła monografia, autorka czerpie ze źródeł, łączy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1577
1572

Na półkach: , ,

Bardzo chciałabym uniknąć krzywdzącego dla obu stron stwierdzenia, że kobiety pracują mniej, bo robią wszystko lepiej za pierwszym razem, ale w kontekście niedawno zmęczonego gniota Pawła Fijałkowskiego "Homoseksualizm. Wykluczenie, transgresja, akceptacja") książka Bonnet powinna znaleźć się w Sèvres jako wzór rzetelnie napisanej monografii.
Przede wszystkim mam przyjemność oddać autorce, że nie bije po oczach krzyczącym feminizmem, nikogo nie obraża, nie koloryzuje, unika wszelkiej mitomanii - a przynajmniej w znacznym stopniu - i zachowuje naukową obiektywność.
Nie chcę dowodzić, że praca ta jest epokowa, przełomowa czy odkrywcza, bo nie śledzę na bieżąco trendów naukowych w tej dziedzinie, ale dla mnie zasługuje przynajmniej na uwagę ze względu na temat i jego ujęcie. Co prawda Marie-Jo Bonnet koncentruje się na obrazie związków miłosnych między kobietami we Francji, ale nie zmienia to faktu, że drobiazgowa, rzetelna analiza źródeł może budzić zawstydzenie u innych badaczy.
Cóż miała do dyspozycji Bonnet? Słowniki, encyklopedie i opracowania medyczne, oraz garść wzmianek w literaturze pięknej, co ciekawe - w większości stworzone przez mężczyzn. Wnioski, jakie wyciąga z analizy źródeł i żelazna logika, z którą przedstawia swoje tezy odsłaniają ten obraz kobieco-kobiecych relacji, który zwykle umyka uwadze. Próżno tu szukać ognistych opowiastek albo historii czułych sentymentalnych przyjaźni, omówiony został natomiast obraz relacji lesbijskich na przestrzeni wieków tak, jak był on widziany przez ówczesnych zainteresowanych (podkreślam: zainteresowane pozostają dziwnie wykluczone z dyskursu).
Być może niektóre tezy Bonnet nie wzbudzają entuzjazmu, inne mogą szokować czy budzić opór (pytanie wtedy - dlaczego?),ale dla samej konfrontacji i zmierzenia się z punktem widzenia autorki obowiązkowo trzeba.

Bardzo chciałabym uniknąć krzywdzącego dla obu stron stwierdzenia, że kobiety pracują mniej, bo robią wszystko lepiej za pierwszym razem, ale w kontekście niedawno zmęczonego gniota Pawła Fijałkowskiego "Homoseksualizm. Wykluczenie, transgresja, akceptacja") książka Bonnet powinna znaleźć się w Sèvres jako wzór rzetelnie napisanej monografii.
Przede wszystkim mam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    93
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    18
  • LGBT
    4
  • Ulubione
    3
  • LGBTQ
    2
  • Teraz czytam
    1
  • W mojej biblioteczce
    1
  • Literatura naukowa i popularnonaukowa
    1
  • LGBT+
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Związki miłosne między kobietami od XVI do XX wieku


Podobne książki

Okładka książki Aktywizator seniorów. Scenariusze zajęć Małgorzata Brzezińska, Małgorzata Graczkowska, Anna Kwaśniewska
Ocena 6,8
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Okładka książki Konceptualizacja w terapii poznawczo-behawioralnej Małgorzata Łysiak, Wojciech Stefaniak
Ocena 9,0
Konceptualizac... Małgorzata Łysiak,&...
Okładka książki Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy Ann Frederick, Peter A. Levine
Ocena 7,5
Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...

Przeczytaj także