Związki miłosne między kobietami od XVI do XX wieku

Tłumaczenie: Bella Szwarcman-Czarnota
Wydawnictwo: Sic!
Les relations amoureuses entre les fammes du XVI au XX siecle. Essai historique.
Anna

Miłość kobiety do kobiety choć tak stara jak cywilizacja, często była nieuświadamiana, ukrywana i przede wszystkim uważana za coś nagannego. Wszystko zależało od epoki i kultury - im bardziej patriarchalna, tym gorzej dla kobiet. Historyczny przegląd zaczyna się od Safony i jej wierszy, kończy na ruchu feministycznym w drugiej połowie XX wieku, ruchu, którego częścią są także lesbijki,...

Historyczny przegląd zaczyna się od Safony i jej wierszy, kończy na ruchu feministycznym w drugiej połowie XX wieku, ruchu, którego częścią są także lesbijki, podwójnie dyskryminowane - jako kobiety oraz ze względu na swoją orientację. Ciekawy przegląd historyczny, którego autorka Marie-Jo Bonnet jest doktorem historii, specjalizującym się w historii kultury.

Dociekliwy_Kotek | 2012-09-22
Przeczytana: wrzesień 2012

Bardzo chciałabym uniknąć krzywdzącego dla obu stron stwierdzenia, że kobiety pracują mniej, bo robią wszystko lepiej za pierwszym razem, ale w kontekście niedawno zmęczonego gniota Pawła Fijałkowskiego "Homoseksualizm. Wykluczenie, transgresja, akceptacja") książka Bonnet powinna znaleźć się w Sèvres jako wzór rzetelnie napisanej monografii.
Przede wszystkim mam przyjemność oddać autorce, że nie bije po oczach krzyczącym feminizmem, nikogo nie obraża, nie koloryzuje, unika wszelkiej mitomanii - a przynajmniej w znacznym stopniu - i zachowuje naukową obiektywność.
Nie chcę dowodzić, że praca ta jest epokowa, przełomowa czy odkrywcza, bo nie śledzę na bieżąco trendów naukowych w tej dziedzinie, ale dla mnie zasługuje przynajmniej na uwagę ze względu na temat i jego ujęcie. Co prawda Marie-Jo Bonnet koncentruje się na obrazie związków miłosnych między kobietami we Francji, ale nie zmienia to faktu, że drobiazgowa, rzetelna analiza źródeł może budzić zawstydzenie u innych badaczy....

Kasia | 2014-12-30

Książka rzetelna, ciekawa, ujmująca lesbianizm w merytoryczny sposób. Warto.

Catherine | 2016-06-28
Przeczytana: 02 czerwca 2016