O siódmej w Budapeszcie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Węgry, Budapeszt, podróż
hunter

Istotne miejsce w dorobku literackim Bahdaja zajmuje proza o tematyce wojenno-okupacyjnej. Dowodzą tego powieści: Droga przez góry, O siódmej w Budapeszcie, w których autor przedstawił współdziałanie polskich i słowackich partyzantów podczas II wojny światowej, konspiracyjny trud łączników i niebezpieczną pracę kurierów tatrzańskich. Powieści te o charakterze wspomnieniowo-dokumentalnym mają duże wartości wychowawcze i artystyczne.

Bahdaj, uczestnik wojny obronnej, wyjechał z kraju w 1939 roku i aż do 1945 działał na Węgrzech w tamtejszej Polonii. Nie tylko tłumaczył literaturę węgierską, ale wiele wątków tematycznych swoich powieści zaczerpnął własnie z tego kraju.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie