Rycerz swojej pani

Tłumaczenie: Piotr Maksymowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rycerz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: BIS
Once a knight
romans, rycerz, Dood
Wanda

Młodej i pięknej, choć nad wiek poważnej i dumnej lady Alisoun, dziedziczce potężnego zamku i pokaźnych dóbr ziemskich, zagraża niebezpieczeństwo – ktoś czyha na jej życie. Kobieta postanawia znaleźć rycerza, który będzie ją chronił. Wybiera „żywą legendę” – sir Davida z Radcliffe, który jednak okazuje się odbiegać od jej wyobrażeń. To człowiek zmęczony życiem, pozbawiony majątku, zaszczytów i nadziei na odmianę losu. Alisoun zatrudnia go jednak, wciąż licząc na to, że jego imię odstraszy wrogów. Wkrótce ma się okazać, jak znacząco jej decyzja wpłynie na los ich obojga.

kaktusowaona71 | 2017-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2017

„Rycerz swojej pani” To książka sklasyfikowana jako romans historyczny.
W moim jednak mniemaniu, znajdziemy w tej historii znacznie więcej elementów „średniowiecznej powieści obyczajowej”, niż jakiegokolwiek romansu. Dodam, że fanką powieści obyczajowych nie jestem, a jednak, mimo wszystko, lektura tej książki i tak sprawiła mi wiele przyjemności.

Kocham czasy średniowieczne.
Uwielbiam poznawać obyczajowość tamtego okresu.

Koniecznie należy też tu zaznaczyć, iż w zupełnie wyjątkowy sposób jak dla tego gatunku, zdecydowano się na bardzo realistyczne kreacje bohaterów.
Bez ubarwiania, uszlachetniania na siłę, wybielania i idealizowania. Bez sztampy i szablonu.

Rycerz jest brudny, szorstki w obejściu, nieidealny z urody i nieperfekcyjny intelektualnie. Nie pozjadał wszystkich rozumów świata, ani nie aspiruje swoją postawą do miana „Romea wszech czasów”. Czasem popełnia błędy, czasem wyłazi z niego próżność, oraz brak taktu czy ogłady, a kiedy staje w szranki, to nie ze...

monik | 2017-03-07
Plamka1003 | 2016-08-09