Sekret Wilhelma Storitza

83-218-0796-8
Verne
przygodowa
Iselor

Stałem obok poręczy bakburty, rozglądając się wzdłuż linii nabrzeża, podczas gdy większość pasażerów pozostawała w kabinach. Na zejściu z pomostu znajdowało się wielu oczekujących, i nie wątpiłem, że wśród nich jest Marc. I gdy wypatrywałem go pilnie, usłyszałem tuż obok siebie, wyskandowane wyraźnie po niemiecku, te mianowicie słowa: "Jeśli Marc Vidal poślubi Myrę Roderich, spotka ich...

"Jeśli Marc Vidal poślubi Myrę Roderich, spotka ich nieszczęście!".
Odwróciłem się raptownie… Byłem sam. Jednakże ktoś mówił do mnie przed chwilą! Tak, mówiono do mnie i, powiem więcej, głos nie był mi obcy!…*

| 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Powieść Verne'a to historia z pogranicza światów, rzeczywistego i fantastycznego. Opowiada historię, w której Marc Vidal stara się poślubić Myrę Roderich. W tym wydarzeniu czynnie przeszkadza tajemniczy wielbiciel Myry - Wilhelm Storitz.
Pierwsze rozdziały mówią o podróży brata narzeczonego - Henryka. Męka topograficzna. Można mapy rysować i napisać monografię Austro-Węgier. Na szczęście później akcja się rozkręca. Mamy dość wartką intrygę związaną z niewidzialnym Wilhelmem i jego coraz złośliwszym działaniem.
Verne jest mistrzem przygody, ale tutaj pokusił się o odrobinę kryminału :)
Nie ukrywam, że typowe powieści przygodowe autora bardziej mnie wciągają. Tutaj nie nudziłam się, ale zachwytu też nie ma. Po prostu niezła książka.

Seweryn95 | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Książka ta zawiera (jak to ma Verne w zwyczaju) przypuszczenia naukowe. Jak to z przypuszczeniami, czasami się sprawdzają czasami nie.
Oczywiście pisarz wprowadza nas w historię, całkiem ciekawą, lecz przyznam, że przewidzenie fabuły nie jest najtrudniejszą rzeczą, aczkolwiek w jaki sposób dojdzie do zakończenia i jakie ono dokładnie będzie - no cóż, na to musimy poczekać do końca książki.

Jest to książka bardziej kryminalna niż przygodowa, bardzo nie wciąga, ale nie męczymy się czytając ją. No i oczywiście możemy poznać troszkę świata, który Verne opisuje bardzo skrupulatnie.

Grzegorz | 2016-09-24
annamartyna | 2016-09-11