Liturgia. Odpowiedzi na trudne pytania

La Liturgia. Risposta alle domande più provocatorie
liturgia, Msza Święta, sobór, NOM
religia
Franciszek

Jednym z najważniejszych celów odnowy Kościoła, zainicjowanej przez Sobór Watykański II, była reforma liturgii. Wierni, którzy wyrwani zostali ze swego wielowiekowego stanu pasywności i "szarzyzny" religijnej i zmuszeni do uczestniczenia w dynamicznych celebracjach, nierzadko reagowali oburzeniem lub brakiem zrozumienia dla wprowadzanych reform. Z drugiej strony, zmiany były wprowadzane...

Z drugiej strony, zmiany były wprowadzane często pospiesznie i bezładnie, pogłębiając jeszcze poczucie chaosu i zagubienia. Stąd też pytania, protesty, narzekania na śpiewy czy gesty, dla których w ciszy naszych kościołów nie było poprzednio miejsca. Pomimo upływu wielu lat od wprowadzenia reformy, dziedzina ta wciąż jeszcze wzbudza wiele emocji.

Książka "Liturgia" składa się z serii pytań, wraz z odpowiedziami, jakie w ciągu kilku ostatnich lat publikowane były na łamach tygodnika "Famiglia Cristiana". Zebrany materiał koncentruje się na podstawowych punktach praktyk religijnych: celebracji mszy św., sakramentach pokuty i Eucharystii, realizacji i skuteczności reformy liturgicznej.

Joanna Dudek | 2011-10-24
Przeczytana: 24 października 2011