Zaklęci

horror, Masterton
horror
Daphne-delaVega

Inne wydania

Gdy Jack Reed zobaczył w strugach deszczu starą posiadłość w gotyckim stylu, natychmiast zapragnął przerobić ją na idylliczny, ekskluzywny hotel. Nie wiedział o tym, że przed 60 laty miejsce to było szpitalem dla psychicznie chorych - morderców i gwałcicieli, a wśród nich dla Quintusa Millera, charyzmatycznego, przerażającego swym wyglądem psychopaty, który przewodził miejscowej społeczności.
Któregoś dnia wszyscy pensjonariusze, 137 osób, znikli bez śladu. Okazuje się, że dzięki starożytnej magii ich obmierzłe dusze zostały zaklęte w pokrywających mury posiadłości płaskorzeźbach. Klątwę, która ich więzi można odczynić w jeden sposób - zamordować osiemset istnień ludzkich, wtedy ściany wypuszczą Quintusa Millera i jego orszak śmierci...
Fala zbrodni, która przetoczyła się przez USA, sprawiła, że Quintus prawie osiągnął swój cel. Zginęło 799 osób. Pozostała ostatnia ofiara. Jack musi powstrzymać zaklętych, którzy, by się wyzwolić, chcą poświęcić życie jego syna.

źródło opisu: http://www.amazonka.pl/zakleci_graham-masterton,99901624318.bhtml

ZARAZA | 2012-08-31
Przeczytana: sierpień 2012

Wciągający horror. Czytałam lekko, z przyjemnością, emocjami i ciarkami na plecach. Fajny pomysł na całość- druidzie, Wędrowcy Ziemi i tak dalej. Horror dobry, ale nie wyjątkowy. Coś dla fanów tego gatunków i samego Mastertona.

Bardzo mnie się podobała ta książka, wciągająca niesamowicie...trzymająca w mocnym napięciu,,,zaskakująca.
Rewelacyjna.

Tathagatha | 2011-03-22
Przeczytana: 21 marca 2011

Przede wszystkim - fajny pomysł na książkę. Cieszy mnie to, że Masti sięga po przeróżne staruteńkie wierzenia. Mnie samą one mocno interesują, choć nigdy nie sięgnęłam po bardziej fachową literaturę. A te książki bądź co bądź - motywują, rozbudzają ciekawość.
Graham jest bardzo konkretny w swoich książkach, co dla wielu jest na pewno plusem, a mi nieco brakuje kingowego gawędziarstwa. Gdyby został rozwinięty wątek zarówno druidów, jak i pacjentów - to dla mnie książka byłaby idealna.
Niemniej jednak Masti potrafi sprawić, że ciary przechodzą po plecach, a zło jest obecne wszędzie, więc może dopaść i Ciebie:)
I zakończenie, którego się najbardziej obawiałam też jest git.
Polecam!

Malwina | 2013-12-03
Przeczytana: 08 listopada 2013

Zupełnie nie wiem, co napisać o tej książce. W dobie boomu na wampiry i wilkołaki (aczkolwiek powieść została wydana w 1989 r.) miło było przeczytać historię o... No właśnie? Uwięzionych w innym wymiarze? Przeklętych? Historia jest niewiarygodna, ale skoro przyjmujemy istnienie i działanie sił nadprzyrodzonych, to wszystko jest możliwe.

Masterton jest niewątpliwie mistrzem grozy - mrok aż wycieka spomiędzy kartek, ale napięcia nie doświadczyłam. Ponadto cała historia pędziła galopem, by skończyć się szybko i rozczarowująco, przynajmniej w moim odczuciu.

Mieczysław | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Typowa książka Mastertona - nierealny świat grozy tworzonej z pomocą tajemniczych zaklęć i rytuałów, przewidywalna fabuła. To jednak nie Koontz. Ale czyta się nieźle.

chmieluska | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Ciężko jest mi określić ocenę tej książki. Nie jestem znawcą horrorów, nie wiem jeszcze czego w nich szukać, żeby móc powiedzieć "ahh dobra była to książka".
"Zaklęci" wydają mi się lekką wersją horroru, są momenty że zamierasz razem z bohaterem i oczekujesz na to co nieuniknione - w kinie zakończyłoby się to patrzeniem przez palce :)
Książka warta uwagi, budzi w czytelnikowi wszystkie możliwe emocje od strachu poprzez smutek, radość, pożądanie kończąc na uldze oraz współczuciu.

Marysieńka | 2011-03-28
Przeczytana: 2011 rok

Czy to możliwe, by człowiek mógł pokonywać wszelkiego rodzaju skały, mury, ściany, wędrować pod ziemią? Podobno druidzi znali odpowiednie rytuały i zaklęcia pozwalające im przenikać wszelkie tego typu przeszkody. Jack Reed spotyka na swojej drodze niezwykły budynek w głębi lasu. Jest zapuszczony, pusty ale ma jakiś niezwykły urok. Kiedyś był tu zamknięty oddział psychiatryczny dla niezwykle grożnych przestepców, ale pewnego dnia przed sześćdziesięciu laty wszyscy pensjonariusze zniknęli w ciągu jednej chwili. Jack postanawia kupić dom i odnowić ale w dziwnych okolicznościach w trakcie zwiedzania budowli znika jego syn. Prawda jest przerażająca. Jack musi zrobić wszystko by odnaleźć syna. W jakiś sposób wie, że dziecko żyje. Ale zanim pozna prawdę popełnia kilka błędów przez co wielu ludzi traci życie. Krok po kroku dochodzi do niezbędnej wiedzy, musi poznać starożytne rytuały i wierzenia druidów by pokonać zło, które przypadkowo uwolnił...Czy mu się to uda???

Marcin | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Klasyczny Masterton. I to ze wszystkimi zaletami i wadami swojego pisarstwa (aczkolwiek uważam że tych drugich jest znacznie mniej). Mimo że we wszystkich jego horrorach panuje właściwie ten sam jeden schemat, a Brytyjczyk bardzo rzadko stara się od niego uciec, to i tak za każdym razem udaje mu się przykuć moją uwagę. Tak jest i w tym przypadku. Powieść wciąga bez reszty, historia potrafi zaciekawić, czyta się ją jednym tchem, a pędząca akcja nie pozwala na nudę, do tego trzyma w napięciu, jest mroczna i brutalna ale i nie pozbawiona odrobiny humoru. Co prawda w finale autor jak zwykle trochę przeszarżował z nadmiernym tempem, ale już się do tego przyzwyczaiłem i mogę przymknąć na to oko.

Dochodzę do wniosku że Masterton jest niekwestionowanym mistrzem w dziedzinie literatury "pulpowej" i prostego, niewymagającego, wręcz bezpretensjonalnego ale za to jakże rozrywkowego horroru, dającego wiele przyjemności z czytania :)

tajus | 2012-04-13
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

Graham Masterton to niezwykle płodny pisarz szkockiej narodowości. Jest autorem wielu horrorów, thrillerów, opowiadań, a także poradników seksualnych. Przede wszystkim jednak kojarzony jest z powieściami grozy. Część z nich znalazła się na listach bestsellerów, a całkowity nakład jego książek przekroczył już dwadzieścia milionów egzemplarzy, z czego ponad dwa miliony kupili polscy czytelnicy.

"Zaklęci" to doskonały przykład horroru. Horroru dość brutalnego, krwawego, z udziałem nietypowych postaci i nadprzyrodzonych zjawisk. Czytelnik ma tutaj do czynienia z dosłownie nawiedzonym domem, klątwami i starodawną magią. To dopiero druga powieść grozy Mastertona i któraś już z kolei ogólnie, jeśli chodzi o ten gatunek literacki, a ja nadal nie mogę przekonać się do tego typu książek. Jakieś tam napięcie, ciekawe postaci, elementy fabuły zawsze są, ale najbardziej przytłacza mnie w takich utworach fantastyka. Fantastyka, która sprawia, że myślę o przesadzie, a horror zamiast przerażać...

Mamerkus | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Klasyczny przykład twórczego wykorzystywania przez Mastertona motywów wierzeń ludowych, mitów, bajań, i innych aspektów pogańskich. W "Zaklętych" pisarz stworzył dosyć interesujący miks wierzeń celtyckich, mitu o "Szczurołapie z Hameln" oraz kabalistycznych pięciu żywiołów świata.
Jedna z lepszych książek Brytyjczyka, gdyby jeszcze w tym wszystkim Masterton posiadał talent literacki i zafundował chociaż odrobinę klimatu, zamiast siermiężnej siepaniny i festiwalu krwi, flaków, seksu, okrucieństwa i innych elementów gore, to "Zaklęci" byliby wyśmienitą powieścią. Bo horror Mastertona to bezprzedmiotowa, pozbawiona subtelności rzeź, brak tutaj strachu, tak samo było zresztą w "Bezsennych", powstałych w podobnym okresie czasu i także wykorzystujących różne aspekty ludowe. Tak naprawdę "Zaklęci" lepiej by się sprawdzili jako mystery fantasy, ta otoczka gore zwyczajnie obniża jakość powieści.
Ale zakończenie wymiata, za najlepsze z możliwych podsumowanie historii ocena poszła dwa oczka w...