Beowulf. Epos walki tyleż średniowiecznej co i współczesnej

Tłumaczenie: Robert Stiller
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Beowulf
978-83-61516-35-4
Beowulf, epos, rycerski, staroangielski
Moriana

Najstarszy epos bohaterski w Europie to staroangielski "Beowulf". Powstał o kilkaset lat przed chrztem Polski, przed urodzeniem się Bolesława Chrobrego: i co najmniej przez pół tysiąclecia nic mu nie dorównywało. Czy znaczy to, że się zestarzał? Ani trochę! Pozostaje aktualny, pasjonujący i wstrząsający do dzisiaj. My również mamy do zwalczenia wiele groźnych smoków czy innych potworów. Walka...

My również mamy do zwalczenia wiele groźnych smoków czy innych potworów. Walka się nie skończyła!
Niechaj ci pomaga w tej walce "Beowulf" i jego słynny bohater. A dodatkowej przyjemności użyczy ci sam J.R.R. Tolkien, dla którego właśnie "Beowulf" stał się główną podnietą i wzorem do stworzenia trylogii "Władca Pierścieni". W zamian za to J.R.R. Tolkien przypomniał i znów uświadomił nam wspaniałość "Beowulfa". Drugie tyle zaś pasjonujących i aktualnych odkryć zapewni ci Robert Stiller w swoim znakomitym przekładzie i komentarzach.

Remigiusz | 2016-05-22
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 22 maja 2016

Arcydzieło literatury staroangielskiej, która wpłynęła na losy świata (bezpośredni wpływ na twórczość J.R.R. Tolkiena)! Dostępne w niskiej cenie w tłumaczeniu wyjątkowe Roberta Stillera.

Robert Stiller jest człowiekiem wielce kontrowersyjnym. 300 pozycji bibliograficznych, w tym większość tłumaczeń dzieł literackich z kilkunastu języków. Ów Pan objął sobie za cel przetłumaczenie staroangielskiego poematu pt. Beowulf. Człek zna się na rzeczy, bo studiował staroangielski, żył na Islandii i zna realia średniowiecza. Nie dziwi więc fakt, że jego tłumaczenie jest bardzo dobre i jedyne prawilne. Ale czym jest Beowulf? To opowieść o bohaterze, który ciągle walczył, walczył z trolami, potworami, smokami....zawsze wygrywając. Beowulf jest legendarnym królem plemiona Gaetów i jego historia powstać mogła około V-VI wieku n.e. a spisana została około wieku VII. Epos, choć opowiada o wyczynach Duńczyków, przekazuje realia wczesnośredniowiecznej Anglii, która znalazła się pod panowaniem...

puchatek13 | 2015-12-14
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Bardzo ciekawe, trudno się czyta wierszem, ale na pewno warto spróbować. Dodatkowo ciekawe posłowie Roberta Stillera dotyczące trudności z tłumaczeniem tekstu oraz innych ciekawych tematów z zakresu poezji i jego przepraw z wydawcami w Polsce.

claudine94 | 2016-10-23
Andman | 2016-10-10