Diabeł jest kobietą: z historii filmowego wampa

Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
83-221-0378-6
alex2586

Od Autora W moich wydanych dotychczas przyczynkach do historii kina, wśród rozważań o wybitnych realizatorach, bohaterach filmowych i ich odtwórcach przewija się często jako niezwykłe zjawisko postać kobiety fatalnej, wielkiej uwodzicielki i grzesznicy - kobiety-wampa. Wątek ten należy z pewnością do najbardziej fascynujących w filmowej mitologii i nie jest rzeczą przypadku, że swą barwność,...

Od Autora

W moich wydanych dotychczas przyczynkach do historii kina, wśród rozważań o wybitnych realizatorach, bohaterach filmowych i ich odtwórcach przewija się często jako niezwykłe zjawisko postać kobiety fatalnej, wielkiej uwodzicielki i grzesznicy - kobiety-wampa. Wątek ten należy z pewnością do najbardziej fascynujących w filmowej mitologii i nie jest rzeczą przypadku, że swą barwność, przemiany i długowieczność zawdzięcza najwybitniejszym gwiazdom, które kino stworzyło.

Dlatego postanowiłem do historii wampa powrócić, starając się wyodrębnić jego cechy szczególne i rozszerzyć opowiadanie o tym, co na ekranie i w życiu złożyło się na główne rozdziały burzliwej epopei tego kobiecego typu.

Poświęcam w tej książce sporo uwagi fabule i dramatycznym perypetiom wampów w dziesiątkach filmów, gdyż chciałbym choć w części przywołać atmosferę, urok i żywioł tego, co kiedyś pasjonowało, wzruszało i bawiło miliony widzów.

Styczeń 1985, Zbigniew Pitera*

Nie wątpię, że ponad dwadzieścia lat temu, kiedy ta książka się ukazała, była pozycją cenną i wartościową, ale dziś - jest wiele znacznie lepszych źródeł.
Wstęp i wprowadzenie do zagadnienia, krótko przedstawiające genezę postaci filmowego wampa ma swój urok, prawdopodobnie również gdyby nie ta książka nie dowiedziałabym się nic na temat aktorki, o której Pietra pisze jako o pierwszym wampie kina - Thedzie Barze. Kolejne rozdziały przynoszą jednak coraz większe rozczarowania: dość powierzchowne omówienie dorobku Grety Garbo, nieco bardziej szczegółowe dotyczące Marlene Dietrich... ale co wśród filmowych wampów robią Rita Hayworth albo Marylin Monroe, obie swoimi filmowymi kreacjami zaprzeczające podanej we wstępie definicji wampa?
Właściwie nie umiem znaleźć żadnej pozytywnej cechy tej książki. Brakuje tu równowagi między objętością rozdziałów o bardziej i mniej znanych aktorkach, brakuje tu głębokiej, krytycznej analizy zamiast garści suchych faktów, razi to, że aktor...

Aliath | 2016-11-27
castagna | 2016-01-29