Sarajevo Marlboro

Sarajevo Marlboro
historyczna
angielski
Dudek

A collection of stories about life in a city under siege. The author was born in Sarajevo and remained in the city throughout the years of war.

źródło opisu: Pengiun Book, 1999

Natu | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Książka składa się z króciutkich tekstów, opowiadań, osadzonych w realiach wojny toczącej się w Bośni w latach dziewięćdziesiątych. Nie są to jednak opowiadania wojenne, a przynajmniej nie w takim sensie, jak moglibyśmy sobie wyobrażać teksty wtłoczone do takiej szufladki. Wojna toczy się w tle - wprawdzie w większości przypadków to ona determinuje losy bohaterów, ale jest to raczej wszechobecne fatum, nad którego przyczynami czy okrutnością nie ma sensu się zastanawiać, gdy codzienne życie i tak obfituje w wydarzenia i problemy. Są to więc raczej opowiadania o ludziach, Bośniakach którzy jakoś sobie radzą, tak jak musieliby sobie radzić w każdym innym kraju, z tą różnicą, że w tle wciąż słychać grad pocisków, wyjście przed dom na papierosa może zakończyć się śmiercią od kuli snajpera, a sąsiad może okazać się zarówno oprawcą, jak i ostatnim ratunkiem. Przy tym jest to narracja tak poetycka, że historie, jakie poznajemy, sprawiają wrażenie nieco zapomnianych, sennych wspomnień,...

tomthumb | 2015-12-18
Przeczytana: 06 grudnia 2015