Wrześniowe światło

Wydawnictwo: Wokół Nas
Septemberlicht
83-85338-31-4
reden

"Zezok miał obie ręce pełne piasku, kiedy usłyszał za sobą plusk wody. Podniósł się i zobaczył, jak czarna woda Kłodnicy zamknęła się nad głową Hottka. Ciężar piasku i kamieni gwałtownie wciągnął chłopca w głębinę. W krótkich odstępach wydobywały się z głębi pojedyncze okrągłe, spienione fale, tysiące małych pęcherzyków wody podeszło do góry jak białe perły i zmarszczyło powierzchnię..." Akcja...

Akcja powieści toczy się w Gliwicach po wybuchu II wojny światowej. Największą zaletą książki są plastycznie przedstawione postaci bohaterów, rodziny Piontków i Ossadników, wplecione w wydarzenia historyczne.
Horst Bienek, niemieckojęzyczny pisarz pochodzący ze śląska, pisał wiersze, eseje, powieści.

źródło opisu: Wokół Nas, 1994

allison | 2015-03-23
Przeczytana: 22 marca 2015

Druga część gliwickiej tetralogii w niczym nie ustępuje pierwszemu tomowi.
Tym razem akcja rozgrywa się jednego dnia, 4 września, ale - podobnie jak w "Pierwszej polce" - liczne retrospekcje ubarwiają akcję, dostarczając wielu interesujących informacji o bohaterach.

Wydarzenia skupiają się wokół pogrzebu męża Valeski, która ma wiele cech matki autora. Czuwanie przy zwłokach, pochówek, stypa... - to zasadnicze elementy bieżącej akcji. Wokół nich pisarz utkał misternie inne historie, które razem tworzą pełną ciekawych epizodów sieć.
W tę sieć czytelnik łapie się bez oporów, gdyż śledzenie losów poszczególnych postaci jest intrygujące i pełne sprzecznych emocji. Raz są to urokliwe historie, innym razem - wstrząsające zdarzenia, gdy do głosu dochodzą prymitywne instynkty i poczucie bezkarności, tłumaczone wojenną rzeczywistością (koronnym przykładem jest dręczenie i zabicie nastoletniego chłopca przez jego rówieśników).

Dużo jest w tej części fragmentów mówiących o...

Tomasz Czoik | 2015-01-05

Pozycja obowiązkowa dla wszelkich sympatyków Górnego Śląska, a także badaczy jego zawiłych losów.

Po lekturze "Wrześniowego światła" nic nie marzy mi się tak bardzo, jak możliwość podróży do Gliwic z 1939 roku, Gliwic Horsta Bienka.

Klaas | 2016-09-06
Maciek | 2016-03-26