Bohaterowie tej sztuki, w różnego rodzaju mutacjach pojawią się w następnych dramatach Witkiewicza: są to niespełnieni artyści, kochające ich i zarazem nieszczęśliwe kobiety, pełne pożądania a jednocześnie tęsknoty za metafizyką przeżyć. Wszyscy pragną za wszelką cenę przełamać balaność zwykłego życia, byle tylko choć przez chwilę dotknąć metafizycznej tajemnicy istnienia. W "Mątwie" Witkacy przedstawia swoje poglądy na sztukę, filozofię, religię, historię i społeczeństwo.

Emsi | 2016-06-10
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Oj, Witkacy, wszystko, co napiszesz jest zawsze powieleniem poprzednich historii, motywów, bohaterów i fabuły. A ludzie Cię czytają, zachwycają się i podziwiają (choć większość dlatego, że to po prostu takie ekscentryczne kochać ekscentrycznego Witkacego).

A ja, wyjątkowo, przyznaję, że "Mątwa" Ci się udała, mimo że na początku ciężko było mi się do niej przekonać.

Doceniam jednak to, jak pięknie wykreowałeś postaci, przede wszystkim Ellę i Hyrkana oraz jak wprowadziłeś mnie w szczegóły Twojej życiowej i twórczej filozofii.

Dziękuję, to pozwoliło mi otrząsnąć się po "Pożegnaniu jesieni".

Grażyna | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

marinseth | 2011-09-27

Jeden z lepszych dramatów Witkacego. Taki... witkacowski.

Klaudiuszek | 2016-10-12
dymitrop | 2016-09-29