Myśli na każdy dzień

83-7015-626-6
poezja, Bóg, duchowość, aforyzmy, religia
poezja
Ann

"Myśli na każdy dzień" są zaproszeniem do wspólnego, z ks. Janem Twardowskim, stawiania sobie pytań, które "mają odnowić naszego ducha, bo ten duch czasem drzemie i ziewa jak babcia na wiosnę". Proponują pracę nad sobą i "nie pozwalają duszy być na urlopie". Mają pomóc w szukaniu znaków Bożych w codzienności, patrzeniu na to, co trudne i niezrozumiałe oczyma wiary, by odkryć sens życia i zrozumieć, że wiara jest źródłem spojrzenia na wszystko od strony dobra i miłości.
Refleksje, pytania, modlitwy, czytane dzień po dniu, prowadzą nas przez kolejne okresy roku liturgicznego, dni i miesiące pełne są symboliki znaczeń i skojarzeń.

źródło opisu: Z okładki

Ania | 2014-08-01

"Nieraz przeżywamy lęk przed samotnością. Co będzie, gdy zostanę sam w pustym domu? W tym lęku jest nasz upadek. Bo samotność rozpoczyna się nie wtedy, kiedy ludzie od nas odchodzą, ale kiedy my odchodzimy od ludzi."

Krótkie rozważania księdza Jana pomagają odpowiedzieć sobie na pytania o sens życia, śmierci, cierpienia czy samotności, jak również zwracają uwagę na piękno otaczającej nas przyrody.

Można te refleksje księdza Twardowskiego czytać sobie codziennie jak życiowy przewodnik. Można też zanurzyć się w lekturze i pochłonąć ją w kilka dni.
Autor pisze o marzeniach każdego człowieka - któż nie chce być kochany, mieć przyjaciół, spokój, żyć w dostatku i bezpieczeństwie? To pragnienia i ludzi wierzących, i ateistów.
Wszyscy też boimy się o swoich bliskich, obawiamy się chorób, śmierci, bólu... Ksiądz Twardowski pisze o tych sprawach w sposób ciepły i mądry, uświadamiając, że nie trzeba wstydzić się swoich słabości. Dla wierzących pomocą może być wiara w Boga, niewierzącym może pomóc wiara w drugiego człowieka i w możliwość poprawy tego, co się w życiu zepsuło...

Część tych refleksji może się wydawać oczywista i banalna, ale zawiera prawdy, o których zapominamy na co dzień. A warto o nich pamiętać:)

MASH | 2016-11-01
Lena | 2016-05-19