Myśli na każdy dzień

83-7015-626-6
poezja, Bóg, duchowość, aforyzmy, religia
poezja
Ann

"Myśli na każdy dzień" są zaproszeniem do wspólnego, z ks. Janem Twardowskim, stawiania sobie pytań, które "mają odnowić naszego ducha, bo ten duch czasem drzemie i ziewa jak babcia na wiosnę". Proponują pracę nad sobą i "nie pozwalają duszy być na urlopie". Mają pomóc w szukaniu znaków Bożych w codzienności, patrzeniu na to, co trudne i niezrozumiałe oczyma wiary, by odkryć sens życia i zrozumieć, że wiara jest źródłem spojrzenia na wszystko od strony dobra i miłości.
Refleksje, pytania, modlitwy, czytane dzień po dniu, prowadzą nas przez kolejne okresy roku liturgicznego, dni i miesiące pełne są symboliki znaczeń i skojarzeń.

źródło opisu: Z okładki

Ania | 2014-08-01

"Nieraz przeżywamy lęk przed samotnością. Co będzie, gdy zostanę sam w pustym domu? W tym lęku jest nasz upadek. Bo samotność rozpoczyna się nie wtedy, kiedy ludzie od nas odchodzą, ale kiedy my odchodzimy od ludzi."

Krótkie rozważania księdza Jana pomagają odpowiedzieć sobie na pytania o sens życia, śmierci, cierpienia czy samotności, jak również zwracają uwagę na piękno otaczającej nas przyrody.

Można te refleksje księdza Twardowskiego czytać sobie codziennie jak życiowy przewodnik. Można też zanurzyć się w lekturze i pochłonąć ją w kilka dni.
Autor pisze o marzeniach każdego człowieka - któż nie chce być kochany, mieć przyjaciół, spokój, żyć w dostatku i bezpieczeństwie? To pragnienia i ludzi wierzących, i ateistów.
Wszyscy też boimy się o swoich bliskich, obawiamy się chorób, śmierci, bólu... Ksiądz Twardowski pisze o tych sprawach w sposób ciepły i mądry, uświadamiając, że nie trzeba wstydzić się swoich słabości. Dla wierzących pomocą może być wiara w Boga, niewierzącym może pomóc wiara w drugiego człowieka i w możliwość poprawy tego, co się w życiu zepsuło...

Część tych refleksji może się wydawać oczywista i banalna, ale zawiera prawdy, o których zapominamy na co dzień. A warto o nich pamiętać:)

Ervisha | 2017-04-13
Przeczytana: 18 marca 2017

"Myśli na każdy dzień" to wybór 366 myśli na każdy dzień w roku, zaczerpniętych z homilii i rozważań wygłaszanych przez Księdza Jana Twardowskiego w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie w latach 1965 - 2001.

Ksiądz porusza w nich nie tylko tematy związane z wiarą ale również miłością, strachem, niepewnością, niewiedzą, ludzkim cierpieniem, życiem codziennym. Pomaga odpowiedzieć na nurtujące nas pytania a także zwraca uwagę na piękno otaczającej nas przyrody, pozwalając dostrzec wszystko co nas otacza i zrozumieć ich sens. To taki życiowy przewodnik, który wyjaśnia to co dla nas niezrozumiałe i tajemnicze. Przewodnik, który może uczynić nasze życie lżejszym i szczęśliwszym.

Anna Koszewska | 2018-01-06
Przeczytana: październik 2017

"Jak żyć? Jaki jest sens życia? Dlaczego wciąż tyle niezawinionego cierpienia? Co jest dobrego w tym niedobrym świecie? - Wciąż stawiamy sobie te pytania, stawiają je także ci, którzy niemal codziennie przychodzą do ks. Jana Twardowskiego, prosząc o radę. I tak jak kiedyś święty Jan Chrzciciel wskazał Jezusa ręką, tak Ksiądz pomaga spojrzeć na wszystko, co trudne i niezrozumiałe oczyma wiary, by odkryć sens życia i zrozumieć, że wiara jest źródłem spojrzenia na wszystko od strony dobra i miłości"
/Aleksandra Iwanowska/

"Myśli na każdy dzień" to rozważania na każdy dzień roku, które pozwalają nam na chwilę zatrzymać się w naszej zabieganej rzeczywistości. Dają nam możliwość popadnięcia w zadumę, zastanowienia się nad tym, co naprawdę ważne i być może pomogą nam coś zmienić na lepsze w naszym życiu. Polecam tę książkę każdemu, komu już zaczyna brakować "duchowego oddechu", jak również jako prezent dla osoby, na której nam zależy.
Nie czekajmy aż życie nas doświadczy, żeby się...

książek: 2027
Annam | 2017-12-18