O krasnoludkach i o sierotce Marysi

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
83-03-01821-3
Jane

Wraz z nadejściem wiosny król krasnoludków, Błystek, daje hasło do opuszczenia zimowej groty. Na świecie jest przecież tyle zadań dla sprytnych krasnali. Trzeba pomóc ubogiemu Skrobkowi, poprowadzić sierotkę Marysię do królowej Tatry, wyleczyć dumnego śpiewaka Półpanka, zatroszczyć się o rodzinę szczura Wiechetka, a wieczorami słuchać jak „ziemia mówi”.

vexlubo | 2019-08-14
Na półkach: TW Miecho, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

pierwsza wspólna książka z TW Miecho
zaczynamy od .. klasyki klasycznej dzidziusiakowi nie szkodliwej
bo dzidziusiak na szczeście jeszcze nie rozumie,
przynajmniej taką mam nadzieje.

Zawsze chciałem przeczytać ale nigdy nie było wystarczająco motywacji.
teraz sie udało ale dzieło pokręcone bardzo.
Pani Maria miała całe mnóstwo Fantazji swego czasu. takiej fantazyjnej fantazji na grubo.

nie jest to książka dla współczesnych przedszkolaków - bardziej zdeterminowanych dorosłych ale ma w sobie coś i za to szacunek

książek: 2019
Efemeryda | 2019-02-12
Przeczytana: 18 grudnia 2018

W dzieciństwie z trudem przebrnęłam. Ponownie przeczytałam jako dorosła. Nadal nie jest to moja ulubiona lektura, ale ma swój urok, więc i przy okazji tegorocznych świątecznych porządków przeczytałam raz kolejny i zostawiłam. Im jestem starsza tym przygody Marysi i krasnoludków coraz bardziej do mnie przemawiają. Dziecinnieję? Już? Czy też trzeba dojrzeć?

Kinga | 2019-01-30
Przeczytana: marzec 1993

KSIĄŻKA CZYTANA TEŻ W 2018 ROKU

LadyEssex | 2018-12-02
Przeczytana: 27 grudnia 2009

Nie mam dobrych wspomnień z tą książką. Ciężka, męcząca. Trudno było mi przez nią przebrnąć.

Hefajstosek | 2018-11-30
Przeczytana: lipiec 1996

Zupełnie mi się ta książka nie podobała,fabuła była nudna,zbyt szczegółowa.

Prawie nic z tego nie pamiętam,oprócz tego,że była to lektura obowiązkowa.

karolina | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Utwór "O siedmiu krasnoludkach i sierotce Marysi" nazywamy bajką, ponieważ:
Występują postacie, które nie istnieją w życiu naprawdę, czyli: krasnoludki, Królowa Tatra. W baśniach występują postacie fantastyczne.
Niektóre zwierzęta mówią: lis, szczur, żaba. Lis jest chytry, przebiegły zły. Szczur - biedny, lękliwy, a Połpanek zarozumiały, pyszny. Zwierzęta i przyroda zachowują się jak ludzie i przybierają cechy ludzkie.
Przyroda rozumiała Marysię: góry rozstępowały się przed nią, bór śpiewem ostrzegał ją przed Królową Tatra. Często zwierzęta pomagają ludziom.
Nieprawdziwe zdania, np. wędrówka Marysi, pomoc krasnali, pękniecie gardła Półpanka. W baśniach są fantastyczne wydarzenia.
Królowa Tatra spełnia życzenia i marzenia Marysi - przywraca życie gąskom. Występują dobrze wróżki, które spełniają życzenia dobrych ludzi.
Bohaterka jest sierotą. Często w baśniach występują sierotki.
Zakończenie jest szczęśliwe. Marysia znajduje dobrą rodzinę gdzie jest szczęśliwa, kochana. Zły lis...

Kawazliterami | 2018-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2018

Zbliża się grudzień, a wraz z nim odwieczny problem: "Co kupić na prezent?" Dziś podpowiem Wam jeden uniwersalny tytuł.
Uniwersalny, bo mimo, że to książka dla dzieci, to uważam że dorosły też by się z niej ucieszył. Dlatego, że: a) na pewno zna ją z dzieciństwa i b) wydanie jest obłędne. To jedna z najpiękniejszych książek jakie mamy w domu.

Mowa o książce "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" wydawnictwa Aromat Słowa. To jedyny słuszny wybór, jeśli chodzi o kupno tego tytułu. Nigdzie nie znajdziecie lepszego wydania. Twarda oprawa, piękne, wielkie ilustracje które aż się proszą o zrobienie z nich obrazków do powieszenia na ścianie i czerwone brzegi stron. I zdejmowana okładka, zabezpieczająca.

I treść.
Mam nadzieję, że nie muszę nikogo przekonywać do przeczytania losów sierotki Marysi, Koszałka-Opałka i całej czeredy krasnali pod berłem Króla Błystka. Niech się schowają netflixowe seriale dla dzieci. Zróbcie serial o krasnoludkach - miliony gwarantowane!
Ja czytałam tę...

optykapoetycka | 2018-03-15

Sam tekst oceniam na dość dobry, ale zbyt prozatorski mimo urody językowej, i często "nieporywający", więc dlaczego aż 7 gwiazdek (bardzo dobra), bo nawet budzi ciekawość. Z uwagi jednak, że pierwszy raz zetknąłem się z tą bajką po przesłuchaniu doskonałego audiobooka (zdaje się winyla z lat 80) wydawnictwa "Muza - Polskie Nagrania" w pełni zasługuje na tą ocenę. Słuchowisko nieco skraca tekst Konopnickiej, ale wycisnęło z tej bajki absolutnie wszystko. Muzyka budująca atmosferę i napięcie, w pełni zorkiestrowana, dobra gra aktorów, którzy potrafią wydobywać niuanse intonacją. Niekrzykliwe głosy, nostalgiczne śpiewy. Tekst po prostu zyskał wiele na dobrym wykonaniu.
Trochę mnie dziwi jednak awersja dzieci do tej bajki jako lektury szkolnej. Uważam, że książka jest lepiej napisana niż te chłamy które dzisiaj się wydaje jako bestselery o egzotycznych pałacach, które mają zawyżone oceny na 7 a napisane są tak infantylnie, że Marysia to przy nich mistrzostwo.

Dominik Mikusek | 2018-01-02
Przeczytana: 04 lipca 2007

Książka pisana dla dzieci, ale równie dobrze mogą ją przeczytać dorośli. Maria Konopnicka zawarła w niej wiele uniwersalnych prawd, które można odnieść do zwykłego życia każdego człowieka.

MałaMi | 2017-12-18

Nie wiem czy dalej jest lekturą, czy też nie. Wiem, jednak, że jeśli moja córka nie będzie chciała jej przeczytać, ma moje błogosławieństwo.