Wojna zimowa

Książka jest przypisana do serii/cyklu "II WOJNA ŚWIATOWA. wydarzenia * ludzie * tajemnice.". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Edipresse
historia
Artur

Wojna Finów z Armią Radziecką, nazywana współczesnymi Termopilami, pokazała, że mały naród może bronić się skutecznie przed najeźdźcą dysponującym liczną armią, bezwzględną przewagą w uzbrojeniu i technicznym wyposażeniu. Najeźdźcą, który był pewien, że wystarczy podnieść głos i Finowie usłuchają. Ale plany dowódców radzieckich zawiodły... Dzielny naród fiński walczył przez trzy ciężkie, zimowe miesiące. Wokół tej wojny narosło przez lata wiele niedomówień, przeinaczeń, propagandowych jednostronnych ocen. Warto więc sięgnąć po niniejszą książkę, by poznać prawdę. Publikacja posiada walory pracy naukowej, lecz zarazem jest świetnym reportażem z pola walki. Szczególną wartość mają nieznane czytelnikom polskim, a obficie cytowane przez autorów: pamiętniki, wspomnienia, listy i bezpośrednie relacje uczestników tych dramatycznych wydarzeń - polityków, dowódców i prostych żołnierzy.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

kajkosz | 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Największą zaletą tej książki jest ładne wydanie i zdjęcia. Poza tym nie ma, niestety zbyt wiele pozytywów. Język jest przystępny i lekki, ale sporo w nim błędów składniowych, ortograficznych (MannerCHeim?!) i edytorskich.
Opisując tą wojnę trudno nie sympatyzować z małą Finlandią, ale autor posuwa się za daleko już od pierwszej strony. Teren Przesmyku Karelskiego nazywa "najlepszymi ziemiami Finlandii", niejako bagatelizując, że w tym przypadku żądania ZSRR faktycznie opierały się na odsunięciu granicy od Leningradu. Również na pierwszej stronie czytamy, że zwierzchnictwo szwedzkie trwało do końca XIII wieku (w rzeczywistości był to koniec wieku XVIII). Takich kwiatków, koloryzacji i niedociągnięć znajdziemy więcej.
Największym błędem? Naciągnięciem? Kłamstwem? Jest według mnie nazwanie Urho Kekkonena "skrajnie lojalnym wobec Moskwy". Świadczy to o niezrozumieniu przez autora samej idei polityki finlandyzacji (było to wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom ZSRR, ale w ten sposób, by...

CallStorm | 2013-07-29
Przeczytana: lipiec 2013

Z cyklu: "KIEDY PYTAJĄ MNIE", czyli rzut okiem na książkę:

PLUSY:
+ momentami niczym powieść sensacyjna
+ okładka zachęca do tworzenia notatek
+ wiedza w pigułce dla niecierpliwych
+ staranny dobór fotografii

MINUSY:
- kompakt przegrywa z Wikipedią
- malunki techniczne

PODSUMOWUJĄC:
Mały aperitif przed daniem głównym :)

Mic90 | 2013-10-04
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Kilkadziesiąt stron z pewnością nie wyczerpuje tematu wojny zimowej, ale jest to bardzo dobry wstęp, wprowadzenie do jednego z najciekawszych konfliktów II wojny światowej. Dodatkowy atut to fotografie z tamtego okresu.

Marta | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016