Archiwum Ringelbluma. Dzień po dniu Zagłady

Ośrodek KARTA
2008-01-01
2008-01-01
getto Warszawa Żydzi

Jak sam tytuł wskazuje - książka ta, to zbiór dokumentów - relacji naocznych świadków wydarzeń dziejących się na terenie getta warszawskiego. Wybranych, skróconych i uporządkowanych dla utrzymania pewnego toku narracji. Lektura wstrząsająca, ale obowiązkowa, by zrozumieć czym jest nienawiść systemowa wprzęgnięta w ideologię państwa. Tematyka, mimo upływu lat nadal niestety aktualna i uniwersalna pod każdym względem.

Cyt.:
„To czego nie zdołaliśmy wykrzyczeć światu, schowaliśmy pod ziemią.”
Dawid Graber, lat 19, współpracownik Emanuela Ringelbluma, Archiwum Ringelbluma.

Emanuel Ringelblum, polsko-żydowski historyk, pedagog, społecznik i przede wszystkim twórca podziemnego archiwum getta warszawskiego, zamordowany przez Niemców. Stworzył rzecz niebywałą. Od pierwszych dni września 1939 roku, tj. od wybuchu II Wojny Światowej, prowadził dokumentację, początkowo sam a następnie wraz z grupą współpracowników, zbrodni niemieckich popełnianych na narodzie żydowskim. Zakres archiwum jest ogromny – obejmuje wspomnienia, dokumenty, fotografie a zasięgiem obejmuje niemal cały obszar przedwojennej Polski, choć większość dokumentów poświęcona jest Warszawie.

Wydanie które zaprezentowała Fundacja Ośrodka Karta jest jedynie wyborem dokumentów archiwum. Zostały one uporządkowane wg określonej chronologii. Zaczynają się we wrześniu 1939 roku a kończą tuż przed wybuchem Powstania w Gettcie warszawskim. Wielką ich zaletą jest, że dotyczą również m.in. Wilna czy Lwowa a obejmują swoim zasięgiem możliwe najszersze spektrum życia społeczności żydowskiej – pracy, pomocy społecznej, sierocińców, opieki zdrowotnej, działalności Policji żydowskiej, wydarzeń kulturalnych oraz działalności warszawskiego Judenratu.

To jest lektura bardzo traumatyczna. Nie można podejść do niej na chłodno. Wielokrotnie odkładana aby do opowiadanych w niej historii i wydarzeń można nabrać odpowiedniego dystansu.

Z lektury wyłania się przerażający obraz polityki niemieckiej wobec Żydów już od pierwszych dni września. Terror, bestialstwo, okrucieństwo, ale i obojętność – życie ludzkie nie ma żadnej wartości. Cały naród został skazany na zagładę.

Pokazuje jednocześnie jak takie tragiczne wydarzenia potrafią obudzić w ludziach potwory. Bo tak naprawdę po lekturze Archiwum nikt nie pozostaje bez skazy. Co można zrobić by ratować własne życie? Do czego można się posunąć?

Cyt.:
Jedno z najstraszniejszych wojennych nieszczęść – wojskowy krok Żydów i strach Żyda przed drugim Żydem”
Warszawa, 22 maja 1942 r., Rabin Szymon Huberband, Dziennik – Archiwum Ringelbluma.

Poruszająca, traumatyczna. Zło nie jest odstępstwem od reguły. Zło jest regułą.

Polecam.

Cyt.:
„To czego nie zdołaliśmy wykrzyczeć światu, schowaliśmy pod ziemią.”

"Archiwum Ringelbluma" traktuję jako lekturę współczesną; to ćwiczenie umysłowe: co by było, gdyby to wszystko wydarzyło się wśród nas dzisiaj, jacy bylibyśmy wtedy. Fakt, że mordowanie Żydów miało miejsce 80 lat temu, nie znaczy bynajmniej, że to zamknięta przeszłość. Nie. Dowiedzieliśmy się wtedy - my jako rodzina ludzka - czegoś nieprzyjemnego o sobie i ta wiedza trwa. Odtąd stale już nosimy w sobie tamtego Człowieka - i mordowanego, i mordercę.
To lektura na wskroś aktualna także niestety dlatego, że dziś władza w Polsce mruga porozumiewawczo do bestii w nas, jakby obiecywała, że gdy zaistnieją sprzyjające okoliczności, będzie można spuścić ją z łańcucha.

Dramat wojny i Holocaustu pisany z perspektywy naocznych światków. Czyta się to dziwnie (ciężko dobrać mi tu właściwe słowo),tak jakby ktoś dał nam tajny list, fragment dziennika opisujący rzeczy tak straszne, że czytając to, nie można uwierzyć, że dochodzi do takich okrucieństw... I ta świadomość, że ktoś niedługo po napisaniu swojej "historii" mógł nie żyć... Materiały bardzo mnie poruszyły. Polecam, ale uprzedzam, że ciężko się to czyta.

Książka niesamowita, ukazująca piekło Holocaustu w samym środku, nieubrana w piękne słowa. Relacja najzwyklejszych ludzi, którzy dzień później mogli już nie żyć.
Ciągłe życie w strachu, przerażenie i uczucie pustki po stracie bliskich. Największą wartość ma kawałek chleba, pozwalający przeżyć, choć jeszcze jeden dzień. Niektóre z historii sprawiają, że niełatwo mi w nocy zasnąć.
Najprawdziwsza relacja, bez żadnych kłamstw, bez zbędnego ulepszania. Suche fakty.

Bardzo ważna książka, zwłaszcza obecnie. Świadectwa z samego środka piekła.

Bardzo ważna książka, zwłaszcza obecnie. Świadectwa z samego środka piekła.

• Judaica
  • II wojna światowa