Myśleć jak Einstein

Wydawnictwo: Rebis
How to Think Like Einstein
83-7301-113-7
Shelby

Autor tej oryginalnej i przystępnej książki postanowił nauczyć nas metod, dzięki którym najwięksi myśliciele dokonywali przełomowych odkryć. Karkołomne przedsięwzięcie? Wręcz przeciwnie - jak to często bywa z genialnymi metodami, są one genialnie proste! Scott Thorpe krok po kroku podpowiada, jak wyrwać się z umysłowych kolein, które sprawiają, że jesteśmy ślepi na oczywiste rozwiązania lub...

Scott Thorpe krok po kroku podpowiada, jak wyrwać się z umysłowych kolein, które sprawiają, że jesteśmy ślepi na oczywiste rozwiązania lub odrzucamy świetny pomysł, bo wydaje się nam szalony. Autor podsuwa nam też wiele uniwersalnych narzędzi pozwalających radzić sobie z codziennymi i niecodziennymi wyzwaniami. Dzięki nim możemy rozwiązać swe największe problemy, a nawet - kto wie? - dokonać odkrycia na miarę Einsteina.
Naucz się rozwiązywać problemy

* wzorując się na mrówce lub pająku
* wyprawiając przyjęcie - udając Jamesa Bonda
* zachowując się jak milioner.

źródło opisu: Rebis, 2002

KiNGa | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Któż z nas nie chciałby być geniuszem?! Kuszące, nieprawdaż?

Książka przedstawia sposób myślenia wielkich umysłów. Okazuje się, że posiadana wiedza utrudnia nam poprzez schematyczne myślenie znalezienie niekonwencjonalnych rozwiązań trudnych problemów. Stąd też chcąc chcąc myśleć jak Einstein należy rozwiązywać problemy łamiąc powszechnie obowiązujące reguły.

Szczerze mówiąc spodziewałam się po tej książce czegoś innego. Poza tym cały czas miałam wrażenie, że autor pisze wkoło o tym samym i trochę mnie to zmęczyło. Poza Einsteinem książka wspomina również o innych geniuszach. Smaczkiem jest z pewnością mnogość cytatów znanych osób m.in. Wilde'a, Joyce'a, Patton'a, Edison'a, Lincoln'a.

Marta | 2014-09-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Jak rozwiązywać problemy? Wystarczy łamać reguły! Jeśli nauczymy się łamać reguły, które de facto ograniczają naszą swobodę, wszechświat stanie przed nami otworem. Człowieka z natury pociąga łamanie reguł, ale wychowanie zabija nasz talent do łamania reguł. Wszak od zawsze wpaja nam się obowiązek przestrzegania reguł, tłumiąc jednocześnie naszą kreatywność i pomysłowość. Oczywiście, są pewne sfery życia w których pewne reguły wręcz nam pomagają, ale nie bądźmy konformistami we wszystkim!

Ta książka i koncepcja łamania reguł i tak trafi do góra 10% społeczeństwa. Oto właśnie chodzi, nie wszyscy są w stanie wyjść ze swoich schematów, nie każdemu dana jest swoboda łamania reguł. Ale! Jeśli tylko ma się ochotę, można to wyćwiczyć. Jednak ta wiedza także nie jest dostępna dla wszystkich, bo jej zdobycie również wymaga wysiłku.

"Nie mam żadnych szczególnych zdolności, cechuje mnie tylko niepohamowana ciekawość".

Aleksandra | 2011-11-19
Na półkach: Poradniki, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 listopada 2011

Książka opisuje, jak rozwiązywać problemy dzięki łamaniu reguł, tak jak miał w zwyczaju robić to Einstein. Na pewno warto ją przeczytać, nawet jeśli nie mamy nurtujących nas problemów.
Dużym plusem jest zbiór cytatów sławnych osób takich jak Edison czy Lincoln. Według mnie autor powinien zamieścić więcej informacji o Einsteinie. Chociaż to nie biografia, dodatkowe fakty z jego życia ożywiłyby czasem nudną narrację.

Kasia b | 2016-04-14
książek: 1943