Takie czasy...rzecz o kompromisie

Wydawnictwo: Aneks
giovanna

Część pt. „Takie czasy... Rzecz o kompromisie" została przygotowana na podstawie edycji wydawnictwa „Aneks", Londyn 1985.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.antykwariat.calinotheca.pl/

Zbigniew_Malinowski | 2017-12-05
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Już się pewnie dzieliłem moim uwielbieniem dla książek "czasu przejściowego". Takich, które pisane były kiedy jedno się skończyło a nie wiadomo zupełnie co będzie potem. W tym przypadku być może nawet można się było spodziewać, że będzie jak najgorzej. Trudno zresztą mieć bardzo optymistyczne myśli, kiedy siedzi się w areszcie i czeka na rozpoczęcie procesu, który prawie na pewno zakończy się wieloletnim więzieniem.

A jednak niektórzy potrafią... Michnik próbuje analizować przyczyny tego, że czas "Solidarności" skończył się klęską stanu wojennego. Zastanawia się czy mogło być inaczej. Muszę przyznać, że analiza ta nie jest bardzo dobra bo jest skażona przemilczeniem - w tym momencie czasu wywlekanie jakichś spraw personalnych było wprost działaniem na szkodę opozycji i autor musi mówić bardzo ogólnikowo. Zbyt ogólnikowo, żeby to miało większą wartość praktyczną. Aczkolwiek dotyka wielu spraw, które dzieliły opozycję coraz bardziej w latach 1980-1981 a tylko niektóre z tych spraw...

Stepan_Astachow | 2017-02-14
kiził nobotak | 2015-06-06