Pakameria. Zanim powstała Narnia

Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pakameria". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
BOXEN. Childhood Chronicles Before Narnia
978-83-7648-262-0
Róża_Bzowa

Pół wieku przed wydaniem "Kronik narnijskich" C.S. Lewis stworzył inny wymyślony świat. Opowieści o Krainie Zwierząt, które ośmioletni Jack (bo tak nazywali go najbliżsi) pisał do spółki z Warniem, swoim starszym bratem, wkrótce przybrały postać dziejów królestwa nazwanego Pakamerią. W ciągu kolejnych kilku lat powstała seria opowiadań, w których młody Lewis szczegółowo przedstawił historię, geografię i barwne przygody obywateli tego państwa, aby ostatecznie zakończyć cały cykl w kwietniu 1928 r. dziełem zatytułowanym "Encyclopedia Pacameriana". W niniejszym, niepowtarzalnym wydaniu znajdziemy wszystkie opowiadania o Pakamerii, ozdobione wspaniałymi ilustracjami młodych autorów. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak kształtowała się przebogata wyobraźnia jednego z najbardziej wyjątkowych twórców naszych czasów. Przed każdym czytelnikiem, który nie oparł się urokom Narnii, książka o Pakamerii otworzy okno na kolejny zaczarowany świat.

Isiliel | 2015-03-08
Przeczytana: 07 marca 2015

Pamiętając, że początki ,,Pakamerii" datowane są na rok 1906, w którym to jej twórcy liczyli sobie kolejno osiem i dziesięć lat, spodziewałam się przeczytać parę dosyć nieporadnie spisanych historyjek - pomimo oczywistego infantylizmu być może zdradzających pewną ,,iskrę''. Lektura dziecięcych zapisków braci Lewisów zaskoczyła mnie jednak całkowicie - zarówno spójnością i dojrzałością narracji, jak i wysokim poziomem wzbogacających je rysunków.

Zjednoczone Królestwa Pakamerii to uniwersum dopracowane niemal w każdym szczególe, a przy tym o wiele bardziej żywe i spójne niż - niestety - ma to miejsce w większości współczesnych powieści high fantasy. Młodzi autorzy z podziwu godną zręcznością opisali skomplikowany system polityczny swojego świata, poświęcili również odpowiednio wiele uwagi jego ustrojowi społecznemu oraz kulturze i sztuce. Ponadto występujący w książce bohaterowie - których liczba, swoją drogą, jest zdumiewająco wysoka - w większości posiadają zarówno indywidualne...

Emis | 2014-05-16
Przeczytana: 14 maja 2014

Jak większość dzisiejszej młodzieży, pierwszy raz spotkałam się z twórczością Clive'a Staplesa Lewisa w czwartej klasie podstawówki, kiedy to "Lew, czarownica i stara szafa" była lektórą. Jako że zgapiłam się i nie wypożyczyłam jej z biblioteki, musiałam kupić własny egzemplarz, a tak wyszło, że wybrałam siedmiopak z wszystkimi częściami Narnii. Po skończeniu pierwszej części, wzięłam się za całą resztę, co zabrało mi zaledwie 2 tygodnie. Absolutnie zakochałam się!!! Później do konkursu z wiedzy o Narnii w szóstej klasie (który jako wielka miłośniczka wygrałam :)) Przeczytałam wszystko jeszcze raz, przy czym "Siostrzeniec czarodzieja" był przeze mnie przeczytany jakieś 5 razy :) Do tego czytałam biografię napisaną przez Michaela White'a "C. S. Lewis. Chłopiec, który spisał dzieje Narnii" a na mojej półce wciąż czeka "Świat według Narnii. Chrześcijańskie znaczenie niezwykłych opowieści C. S. Lewisa"
Cudeńko zwane "Pakameria" (chociaż o wiele bardziej wolę angielski tytuł...

Marta B | 2011-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Czytając nie mogłam uwierzyć, że Lewis "jack" pisał to w tak młodym wieku. Pomimo, iż jak dla mnie nie była tak wciągająca jak "opowieści z Narnii", warto ją przeczytać, by przekonać się jak daleko dziecko może puścić wodze swojej fantazji. I jest to jeden z tych powodów, by nie mówić dzieciom, by nie pisały książek, bo i tak ich nigdy nie wydadzą.

buraukkaforesee | 2014-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Właściwie pewnie nie powinnam dodawać tej książki do przeczytanych, ale opinię chcę wystawić i chcę sobie "zakonotować" w pamięci, aby do niej nie wracać. Pakameria - zainteresowało mnie to, że jest o ludziach-zwierzętach. Choć odrzucał fakt, że napisał ją autor Narnii, której nie lubię. Trzeba się było mi posłuchać drugiego wewnętrznego głosu i odłożyć powieść na półkę... Teraz mogę jedynie współczuć takiego dzieciństwa rodzeństwu pisarzy, którzy stworzyli ten suchy światek.

Hobbit | 2015-10-21
Na półkach: 2015 ;), Przeczytane
Przeczytana: 19 października 2015

Wielki szacunek dla autora za to że w tak młodym wieku napisał tak złożoną historię! Fakt, że nie do końca książka mnie wciągnęła. Ale to nie zmienia tego że ogromnie podziwiam autora. Jak genialnym musiał być dzieckiem! :) Polecam

Leelunia | 2012-03-26
Przeczytana: 2009 rok

Oceniłam tę książkę tak, jakby pisał ją dorosły człowiek i dlatego ma tylko "dobry".

Anna | 2016-05-02

Mój wzrok przykuła okładka i nazwisko autora Narnii, którą bardzo lubię. Traktuję ją jako swego rodzaju ciekawostkę z względu na to, że stworzona została przez dwóch małych- ale jakże bystrych- chłopców. I z tego powodu zawyżam jej ocenę, gdybym traktowała ją jako dzieło dorosłego bardziej skupiłabym się na tym, ze bardzo nierówna, czasem ciekawa a czasem bardzo nudna.

Zania | 2016-11-19

Książka godna podziwu.Ośmioletni C. S. Levis i jego brat mieli świetny pomysł żeby na pisać i w dodatku zilustrować. Zabawna i wciągająca książka w magicznym świecie "Pakameri"

Indileen | 2012-07-21

Nie spodziewawszy się wiele po tejże książce (to przecież dzieło dwóch małych chłopców!) dostałam przekrój społeczno-polityczny Wielkiej Brytanii przed I Wojną. Zadziwiający zmysł obserwacji, panie Lewis.

Winky | 2012-07-04

Zbiór opowiastek raczej nudnych, ale stanowiących interesujący punkt wyjścia do zobaczenia, jak mały chłopiec zaczął swą drogę ku zostaniu wielkim pisarzem.