Trzy rozmowy Teresy Torańskiej. Śmierć spóźnia się o minutę

978-83-268-0049-8
Zagłada, wywiad, ocaleni
literatura faktu
Bogumiła

To nie są rozmowy o śmierci i Zagładzie, utrzymane w wojennych schematach. Ale o tajemnicach. Skrywanych, ugniatanych i wypieranych z pamięci. Które dopiero po dziesiątkach lat znowu zaczynają uwierać i dojrzewać do tego, by je wyłuskać z podświadomości. I nazwać. To są rozmowy: – o losie, który nie mieści się w żadnym logicznym porządku i nie da je się zamknąć w przewidywalnych rozwiązaniach – o napotykanych po drodze ludziach, wychodzących poza stereotypowe i uproszczone zachowania, przez których historia staje się zbyt skomplikowana, by można ją było szybko i łatwo przetrawić. Oraz poddać jednowymiarowej ocenie; – i o pamięci, która selekcjonując zdarzenia, wymazuje z nich najdrażliwsze doznania, a zachowane oczyszcza z emocji.

źródło opisu: Biblioteka Gazety Wyborczej, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

brasilka2 | 2013-01-08

Kupiłam ze względu na wywiad z profesorem Rotfeldem i o tej części mogę się wypowiedzieć.

Wiele wyjaśnia, jak kształtował się taki wybitny człowiek - jak układało się jego życie od czasów dzieciństwa, jakie zdarzenia mu się po drodze przytrafiały. A on zawsze pogodny, bez urazy nawet dla nieżyczliwych sobie ludzi. Nawet powiedział w książce, że chyba złych ludzi nie spotkał - a przecież jego rodzice zginęli w czasie wojny, a on sam przeżył te czasu i te powojenne, zawsze odważnie przeciwstawiając się temu, co uważał za złe. Nie chce patrzeć na siebie w lustrze tak, żeby musiał się wstydzić.

Nie wiem czy zaznaczyć tę książkę jako "Przeczytane" czy "Teraz czytam", bo cały czas do niej wracam.

mikelos | 2015-11-09
Przeczytana: 2013 rok

Wywiady z Bristigirem, Głowińskim i Rotfeldem - ocaleńcami z Holocaustu. Świetnie poprowadzone żywe wywiady, szczere bez fałszywych emocji. Czytając uświadamiam sobie jak wiele niezależny od nas - wystarczy urodzić się w nieodpowiednim czasie i/lub religii by być martwym lub być mordercą. Sendlerowa ma rację - ludzie dzielą się na dobrych i złych, nie na narody czy wyznania.

Czytelnick | 2014-02-09
Przeczytana: 03 stycznia 2013

Jak zawsze u Torańskiej zastanawiająca jest naiwność pytań (choć przy okazji nie brak wiedzy): czy ta naiwność skłania rozmówców do szerokich odpowiedzi, czy Torańska sama usuwała się w cień, eksponując bohaterów. Ci jak zawsze szalenie ciekawi

Natalia | 2016-09-30
Waszka | 2016-08-12