Szachy

Wydawnictwo: Czytelnik
Szachy, renesans
klasyka
Anianka

Król duński Tares chciał wydać za mąż swoją córkę Annę, nie mógł jednak dokonać wyboru wśród kandydatów. Ostatecznie pozostali dwaj najwytrwalsi rycerze: Fiedur i Borzuj. Aby nie doprowadzić do krwawego pojedynku nakazał im rozegrać partię szachów o rękę królewny. Rozgrywka toczyła się przez wiele dni. Serce królewny skłaniało się wyraźnie w kierunku Fiedura, jednakże ten zaczynał przegrywać. Dziewczyna zakradła się więc nocą do pokoju z szachownicą, aby zmienić położenie figur, ale okazało się, że komnata jest pilnie strzeżona. Ostatecznie więc udzieliła rady kochankowi, doprowadzając dzięki temu do zwycięstwa.

źródło opisu: Czytelnik, 1966

BeArcik | 2011-09-09
Przeczytana: 03 czerwca 2011

Kochanowski podbił tym utworem moje serce miłośnika szachów i sztuki wojennej. Po mistrzowsku zaskakujące porównania ruchów szachowych połączone z klasycznym pięknem wiersza i staropolszczyzną zasługują u mnie na najwyższy szacunek i podziw.

asajka | 2013-01-12

Kochanowski w innym wydaniu. Szczerze polecam.

MaPaKi | 2012-05-09
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Dla miłośników szachów i staropolszczyzny.

Maria | 2016-10-16
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane