Dunkierka

Dunkirk
83-07-02313-0
historia
Artur

Napisana z "nerwem", w stylu Ryana, bogato udokumentowana książka o Dunkierce, podważająca mit , że ten głośny, a wciąż u nas mało znany epizod II wojny światowej był tryumfem oręża brytyjskiego nad Niemcami. Historyk Nicholas Harman opierając się na relacjach, pamiętnikach i różnego typu archiwaliach, ujawnia, że tej wielkiej operacji, która ocaliła życie 340 000 żołnierzy brytyjskich, towarzyszyły konflikty, niedotrzymywanie obietnic, nieudolność, sprzeczne rozkazy najwyższego alianckiego kierownictwa wojskowego i politycznego. Książka ukazuje w prawdziwym świetle działalność BBC i prasy, która zbudowała legendę, aby podtrzymać na duchu społeczeństwo. Wiele z lansowanych wówczas kłamstw na temat Dunkierki miało długi żywot i obaliła je dopiero niniejsza praca.

micor | 2012-12-26
Przeczytana: 1990 rok