Z rozkazu prezydenta

Tłumaczenie: Piotr Kuś
Cykl: Prezydencki agent (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
By order of the president
837301635X
powieść,
hunter

Dwaj uzbrojeni mężczyźni uprowadzają w stolicy Angoli starego boeinga 727 i odlatują w nieznanym kierunku. CIA, FBI i kilka innych amerykańskich służb usiłuje gorączkowo odnaleźć maszynę, która - podobnie jak boeingi 767 porwane przez Al Kaidę - może zostać wykorzystana w ataku terrorystycznym gdzieś w USA. Zniecierpliwiony nieporadnością wielkich agencji, idąc za radą sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prezydent zleca poszukiwanie samolotu Carlosowi Castillo, majorowi sił specjalnych. W trakcie tajnej misji w Europie i Afryce Castillo znajduje dowody na to, że terroryści przygotowywali boeinga do samobójczej misji. Niestety - ku przerażeniu majora - pracownikom wywiadu w Stanach najbardziej zależy na chronieniu własnych stanowisk. Tymczasem śmiertelnie niebezpieczna maszyna jest coraz bliżej swego celu...

Cyfranek | 2012-03-30
Przeczytana: 30 marca 2012

Od teraz już wiem, że obfite cytowanie książki telefonicznej i regulaminów amerykańskiej armii wyraźnie pomaga w zwiększaniu objętości książki. Np. "Major Castillo doskonale znał procedurę: huey z agentami Secret Service zaczeka, aż helikopter z sekretarzem na pokładzie wystartuje, po czym poleci za nim..." i tak książka puchnie o kolejny akapit.
Z lektury "Z rozkazu prezydenta" dowiedziałem się również jak amerykańscy żołnierze przedstawiają się sobie wzajemnie: wymieniają kim w wojsku byli dziadkowie, w jakich bitwach wzięli udział oraz jakie odznaczenia otrzymali uczestniczący w spotkaniu (i ich dziadkowie i ojcowie).
Książkę czyta się szybko, bo można spokojnie przeskakiwać wynurzenia na temat doniosłej historii i administracyjnej hierarchii wojskowych amerykańskich, których głównym powodem do dumy wydaje się być kolor beretu.
Końcówka książki całkiem rozczarowuje. Po przeczytaniu kilkuset stron o przygotowaniach, historiach rodzinnych, zawiłościach administracyjnych,...

Martin | 2013-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Końcówka rozczarowuje, bo mieści się na dosłownie paru stronach, gdy reszta jest bardzo rozbudowana, wzbogacona o wszelkiego rodzaju opisy żołnierskiego życia. Niemniej jednak - książka mi się bardzo podobała, szczególnie wszelkiego rodzaju koneksje pomiędzy służbami, 'kolesiostwo' w pozytywnym znaczeniu tego słowa [czyt. ile można załatwić znając odpowiednich ludzi i gdzie ta wiedza cię zaprowadzi], opisy wydarzeń, trochę historii i faktów.

rychobest | 2014-12-28

Książka bardzo ciekawa, szybka akcja oraz dobre pióro pisarza sprawia, ze książkę czyta się z zapartym tchem. Książka jest inicjatorką nowego cyklu autora. Polecam

Omega30 | 2014-10-22
Przeczytana: 2008 rok