Z rozkazu prezydenta

Okładka książki Z rozkazu prezydenta W.E.B. Griffin
Okładka książki Z rozkazu prezydenta
W.E.B. Griffin Wydawnictwo: Rebis Cykl: Prezydencki agent (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Prezydencki agent (tom 1)
By order of the president
Rebis
2005-01-01
2005-01-01
837301635X
Piotr Kuś
powieść

Okładka książki Kurtyna śmierci William E. Butterworth IV, W.E.B. Griffin
Kurtyna śmierci William E. Butterwo...
Okładka książki Arcyszpiedzy William E. Butterworth IV, W.E.B. Griffin
Arcyszpiedzy William E. Butterwo...

Wiecie, czym się różni dobra książka od złej? Dobrą się chce przeczytać do końca, ba! czyta się wręcz zainteresowaniem, z zapałem i zaangażowaniem.
No, więc tej książki nie przeczytałam.

Nuuuuda. Tysiące słów, setki rozwłóczonych wątków, nieistotnych dla głównej intrygi, która ginie gdzieś w natłoku nic nieznaczących tematów. Szczegóły techniczne, których najwyraźniej żal było Autorowi opuścić a które są tak pasjonujące dla standardowego czytelnika jak instrukcja serwisu pralki w sześciu językach.

No, więc tej książki nie przeczytałam.

Jak pierwszy raz miałam w ręce tą książkę to pomyślałam, że nie będę jej czytać na szczęście przełamałam się i bardzo dobrze zrobiłam, Pomimo dużo stron książkę szybko się czyta. Bardzo dużo informacji żołnierskich.

Końcówka rozczarowuje, bo mieści się na dosłownie paru stronach, gdy reszta jest bardzo rozbudowana, wzbogacona o wszelkiego rodzaju opisy żołnierskiego życia. Niemniej jednak - książka mi się bardzo podobała, szczególnie wszelkiego rodzaju koneksje pomiędzy służbami, 'kolesiostwo' w pozytywnym znaczeniu tego słowa [czyt. ile można załatwić znając odpowiednich ludzi i gdzie ta wiedza cię zaprowadzi], opisy wydarzeń, trochę historii i faktów.

Od teraz już wiem, że obfite cytowanie książki telefonicznej i regulaminów amerykańskiej armii wyraźnie pomaga w zwiększaniu objętości książki. Np. "Major Castillo doskonale znał procedurę: huey z agentami Secret Service zaczeka, aż helikopter z sekretarzem na pokładzie wystartuje, po czym poleci za nim..." i tak książka puchnie o kolejny akapit.
Z lektury "Z rozkazu prezydenta" dowiedziałem się również jak amerykańscy żołnierze przedstawiają się sobie wzajemnie: wymieniają kim w wojsku byli dziadkowie, w jakich bitwach wzięli udział oraz jakie odznaczenia otrzymali uczestniczący w spotkaniu (i ich dziadkowie i ojcowie).
Książkę czyta się szybko, bo można spokojnie przeskakiwać wynurzenia na temat doniosłej historii i administracyjnej hierarchii wojskowych amerykańskich, których głównym powodem do dumy wydaje się być kolor beretu.
Końcówka książki całkiem rozczarowuje. Po przeczytaniu kilkuset stron o przygotowaniach, historiach rodzinnych, zawiłościach administracyjnych, przelotach z kontynentu na kontynent, przemycaniu do Stanów słodyczy itp. czytelnik dochodzi do kulminacyjnej akcji - i wtedy finalna całość sprawia wrażenie jakby do autora zadzwonił wydawca i powiedział "drukujemy jutro, kończ to szybko, rozwikłaj szczęśliwie wątki i przysyłaj książkę".
W obrazie armii bez skazy odmalowanym przez Griffina pociesza jednak ludzki element - niemal nic tam nie da się zrobić bez znajomości (najlepiej z pola bitwy).

Z lektury "Z rozkazu...

Takie książki lubię!

Takie książki lubię!

Książka bardzo ciekawa, szybka akcja oraz dobre pióro pisarza sprawia, ze książkę czyta się z zapartym tchem. Książka jest inicjatorką nowego cyklu autora. Polecam

Nieudany wybór fatalnie napisanej powieści. I ten nieznośny patriotyczny patos, i to zachłystywanie się militaryzmem.... brrrr

Jak dla mnie - trudno to czytać.

Jak dla mnie - trudno to czytać.

• Sensacja
  • 2011
  • Sensacyjne
  • 3Sypialnia 6D
  • Można sobie darować
  • 000 Biblioteczka

Dodaj cytat z książki Z rozkazu prezydenta