Obcy: Trzy

Okładka książki Obcy: Trzy Alan Dean Foster
Okładka książki Obcy: Trzy
Alan Dean Foster Wydawnictwo: ALFA Cykl: Obcy (tom 3) Seria: Obcy fantasy, science fiction
Obcy (tom 3)
Obcy
Aliens 3
ALFA
1992-01-01
1992-01-01
Michał Jakuszewski
Ellen Ripley Nostromo Alien Obcy

Tak trochę siłą rozpędu postanowiłem zamknąć od razu ten cykl o Obcym i wypożyczyłem za jednym zamachem część trzecią, oraz czwartą.
Tym razem autor zabiera nas na planetę, która jest swego rodzaju więzieniem, kolonią karną. Na miejscu więźniowie odpracowują swój dług wobec społeczeństwa, jak to się ładnie nazywa. Na Fiorinie, bo tak nazywa się ta planeta, rozbija się kapsuła ratunkowa z kilkoma osobami na pokładzie. Jest tam między innymi Elen Ripley, jest również bestia, która polując na osadników tej planety nie cofnie się przed niczym.
Przyzwoita jest ta część, podobała mi się.

Trzecie spotkanie z kosmicznym monstrum to swego rodzaju dziecko dwóch poprzednich części – mamy bowiem powrót do zmagań osób kompletnie do walki nie przeszkolonych, co jest pewnym odzwierciedleniem pierwotnej załogi Nostromo, ale i placówkę, która wielkością bliska jest lokacji z „Decydującego starcia”. Ale po kolei…

Kolejna część omawianego cyklu, czyli „Obcy 3”, napisana została przez znanego nam już z poprzednich części Allana Deana Fostera – czyli człowieka odpowiedzialnego za książkową adaptację kosmicznego terroru sianego przez Xenomorphy, wspomagane przez podążającą za zyskiem Firmę. Historia jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z poprzedniej części, kiedy to statek, w jakim leży zahibernowana Ripley (wraz z pozostałą dwójką pasażerów i resztkami androida),ulega awarii, a sama bohaterka ląduje w kapsule ratowniczej na pobliskiej planecie. Miejsce to nie odbiega klimatem od zaprezentowanych nam już wcześniej w poprzednich częściach – jest zimno, ponuro, nietrudno o śmierć na planecie, a jakby tego było mało, znajduje się tu również zakład karny o zaostrzonym rygorze, w którym odbywają wyroki mordercy, gwałciciele i inni im podobni. To nie oni jednak będą stanowili zagrożenie. Wróg w zasadzie pozostaje bez zmian i przyleciał w kapsule wraz z Ripley, by zakłócić spokój wspomnianych już mieszkańców tego globu.

Pozwolę tu sobie oszczędzić szczegółów, bo pomimo że jest to (jak i poprzednie) bardzo już stara historia i większości zapewne dobrze znana, stanowi ona pewne zwieńczenie losów Ripley, jaką znamy. Jest również czwarta część i oczywiście na jej omówienie przyjdzie czas, jednak stanowi ona już nieco odrębny wątek, więc tak też ją osobiście traktuję.

Wracając jednak do tego, nad czym dzisiaj chciałem się porozwodzić… Jak już wspomniałem, doświadczamy tu pewnego połączenia motywów znanych z poprzednich części, i przyznaję, że wciąż robią kawał dobrej roboty. Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem całej tej serii i jej uniwersum, więc oczywiście mogę być stronniczy. Jednak, patrząc z perspektywy na to, ile od tego czasu powstało innych, analogicznych dzieł, przyjemnie jest raz jeszcze prześledzić losy pierwowzoru. A przynajmniej jednego z nich.

Opisywana kolonia karna w znacznym stopniu odpowiada jej filmowemu obrazowi – jest ciemno, ponuro, brudno i co chwilę natykamy się na kolejnego z osadzonych. Jednak pomimo tego, jak i ogólnej niechęci do samej Ripley, co doprawione jest szczyptą fanatyzmu religijnego, ludzie raz jeszcze jednoczą się przeciw większemu złu. A na to zawsze miło popatrzeć. Początkowo, w trakcie czytania książki, czułem, że będę musiał nieco ponarzekać na jej ubogość w kolejne informacje o samym gatunku Xenomorpha, jednak sceny finałowe zdecydowanie mi to wynagrodziły.

Spośród wszystkich czterech części pierwotnej sagi (nie liczę w tym kontekście współcześnie wychodzących filmów z uniwersum Obcego) ta od zawsze wydawała mi się jakoś najmniej ciekawa. Nic nowego nie dodawała, a w dość przykry sposób kończyła zmagania ludzi i naszej ulubionej pani pułkownik. Foster zdecydowanie sprawił, że na nowo odnalazłem się w tym etapie historii i jestem szczerze wdzięczny za uzupełnienie tej luki. Nie jest zaskoczeniem, że historie o Obcym nie straszą już tak z filmów, jak i - tym bardziej - książek, jak mogły to robić kilka dekad temu, jednak niewątpliwie wciąż otwierają światy, w które warto się zanurzyć choćby po to, by sprawdzić, czy my sami opuścimy je jako my, czy pozostanie w nas pewien „zarodek” czegoś Obcego.

Kolejna część omawianego cyklu, czyli „Obcy 3”,...

Filmowa tetralogia (niektórzy nie uznają czwartej części, więc dla nich jest to trylogia) "Obcego" to działa kultowe dla gatunku sci-fi. Jasne, potem pojawił się cały wysyp sequelu, prequeli, spin-offów, rebootów i jeden ksenomorf wie czego tam, jeszcze, ale ja mówią o fundamencie, o podstawie, która tworzyła podwaliny pod całe, niemałe już uniwersum. Częścią tego uniwersum, są książki. Zaczynając od zbeletryzowanym scenariuszy, a kończąc na cyklu oryginalnym, niezwiązanym bezpośrednio z filmami. Do tych drugich pewnie dojdziemy w przyszłym roku, tymczasem dziś, skupmy się na powieści "Obcy 3", którą - podobnie jak dwie pierwsze części cyklu - napisał Alan Dean Foster, czyli spec od książek na podstawie filmów.

Pozwólcie, że jako tako nie będę odnosił się do obrazu Davida Finchera. Na zbeletryzowane scenariusze staram się patrzeć, jak na każdą inną powieść, co w tym przypadku jest o tyle łatwe, bo film widziałem pewnie ze dwadzieścia lat temu, więc biorąc do ręki powieść Fostera nie wiedziałem co tu się wydarzy. A zatem "Obcy 3" jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniej części - "Obcy: Decydujące starcie". Bo, jak się okazało, to "decydujące starcie" wcale decydujące nie było, co dobitnie daje znać ocalały ksenomorf, który zakradłszy się na pokład statku ewakuacyjnego, w którym hibernują Ripley, mała Newt i Hicks, robi swoje, a że pod tym niewinnie brzmiącym eufemizmem kryje się zwykle rozpierducha, statek zostaje zniszczony, a kapsuła ratunkowa ze śpiącymi wystrzelone i skierowane ku najbliższej planecie. Tą planetą okazuje się być Fiorina, która jest obecnie jednym wielkim więzieniem, choć z zaledwie dwudziestoma kilkoma osadzonymi. Jedyną ocalałą okazuje się być Ripley, a także zupełnie nowy Obcy, który powoli dojrzewa, rośnie i nabiera coraz większej ochoty na chaos...

"Obcy 3" swoim klimatem, bardzo przypomina pierwszą część cyklu. "8 pasażer Nostromo", podobnie jak "trójka" rozkręca się bardzo powoli, nadając całej opowieści atmosfery narastającej grozy, czyli tego, z czego zostało wykastrowane "Decydujące starcie" na rzecz kina akcji. I o ile - właśnie - w kinie, dynamiczną akcję, strzelaniny, jatkę i masakrę 😉 dobrze się ogląda, o tyle czytanie o tym wszystkim, na dłuższą metę robi się trochę nudne. W "Obcym 3" proporcje są wyraźnie zarysowane: w pierwszej kolejności mamy pokazaną nową mroczną planetę, która i bez ksenomorfa budzi grozę, mamy też wyraźnie zarysowanych bohaterów i relacje między nimi i pod tym względem to jest najlepsza część cyklu. Po drodze pada kilka trupów i dopiero w okolicach 180/190 strony (całość ma 270) wydarzenia znacząco przyspieszają, by po kolejnych kilkudziesięciu zapierdzielać niczym F16 na dopingu.

Odniosłem wrażenie, że "Obcy 3", jeśli chodzi o tę warstwę literacką, jest najlepiej napisany. Nie chodzi tylko o same opisy, ale przede wszystkim o bohaterów. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej części, postaci były jednowymiarowe, papierowe, pozbawione jakiejkolwiek głębi. Nie dowiedzieliśmy się o nich zbyt wiele, również o samej Ripley, w pierwszej części nie było praktycznie żadnych informacji o niej, w drugiej wyglądało to zdecydowanie lepiej, ale reszta bohaterów, właściwie istniała tylko po to, aby umrzeć. Tutaj jest inaczej. Mamy, przynajmniej kilka postaci z przeszłością, z tajemnicą, z własnymi przemyśleniami, głębszą osobowością... A zatem, tutaj Alan Dean Foster postarał się i to bardzo, bo o ile fabularnie był uwiązany scenariuszem Davida Gilera, Waltera Hilla i Larry'ego Fergusona, o tyle przy konstrukcji postaci, oprócz ogólnego zarysu wynikającego z skąpego tekstu źródłowego, miał z grubsza więcej swobody. A przynajmniej tak mi się wydaje. A zatem "Obcy 3" jest zdecydowanie lepszy od "Obcego 2", ale czy również od "jedynki"? Powiedziałbym, że w moim rankingu są prawie na równi, z subtelnym wskazaniem na tom pierwszy, bo to jednak było coś nowego, jeśli chodzi o - no właśnie - bardziej kino niż literaturę, ale filmu i książki nie można zupełnie rozdzielić. Tu jakby drugie wynika z pierwszego, więc...

Zmierzając do brzegu. Doskonale zdaję sobie sprawię, że książkowy cykl "Obcego" jest adresowany bardziej dla fanów filmowego "Obcego" i podejrzewam, że zwłaszcza starsi czytelnicy mieli w rękach pierwsze polskie wydanie od Alfy, jeszcze z lat '90. Jednak Vesper - uwierzcie mi - to zupełnie inna liga. Jeśli ktoś ceni sobie książki, które są czymś więcej jak tylko kartami z tekstem, to koniecznie musi złapać "Obcego" w nowym wydaniu i tłumaczeniu. Tom 3, podobnie jak poprzednie, zilustrował Maciej Kamuda i są to oddające klimat obrazy, które z przyjemnością się ogląda.

Powieść nie jest zbyt długa, właściwie to najkrótsza część całego cyklu, a jeśli dodamy do tego równy rytm powieści i lekkie pióro Fostera, to dostaniemy produkt, który wchłania się równie szybko, co paczkę ulubionych chrupek serowych, czy jakie tam lubicie najbardziej. Nie jest to jednak ambitna literatura, zresztą nigdy do takiej nie aspirowała. "Obcy" to cykl czysto rozrywkowy i tak należy do niego podchodzić. Koniec nagrania. 👽

Kolejny Obcy, świetnie się czytało, fantastyczny, lepki klimat zamkniętej kolonii karnej oraz większe skupienie się na postaciach pobocznych niż na samej Ripley. Jest tutaj trochę absurdów, ale da się przeżyćz chociaż to już jednak 3 część, o ile sam obcy nadal przyciaga, tak trochę męczy już postać Ripley. Mimo wszystko polecam, szczególnie jeśli filmów dawno się nie oglądało.

"Obcy 3" Davida Finchera to film, który bardzo polaryzuje fanów - dla jednych, jest to najlepsza część przygód Ellen Ripley, dla innych zaś, to przeciętna kontynuacja historii morderczego ksenomorfa. Muszę przyznać, że sam należałem do drugiej grupy, ale...zmieniłem zdanie o 180 stopni, po obejrzeniu "Obcego 3" w wersji reżyserskiej, a nie kinowej. Różnica w ich długości wynosi dokładnie pół godziny (2h24 min. do 1h54 min.),ale dzięki temu cała historia jest bardzo spójna, w przeciwieństwie do tego, co często "podawane" jest nam w TV - ta wersja jest chaotyczna i poszatkowana.
Dlaczego więc, w recenzji książki, wspominam o filmie? Otóż dlatego, że książka A.D. Fostera to...właściwie scenariusz 1:1 wersji reżyserskiej - zgadza się niemal wszystko, nawet poszczególne dialogi (sprawdziłem to, robiąc powtórny seans po lekturze). Mimo tego faktu, czytanie "trójki" sprawia dużą frajdę, a śledzenie losów Ripley i więźniów zakładu karnego na Fiorinie 161, trzyma w napięciu jak podczas pierwszego seansu lata temu.
Na rynku trochę brakuje takich wciągających horrorów sci-fi, których akcja dzieje się gdzieś w kosmosie, ale już niebawem Vesper wydaje kolejną książkę z tego uniwersum, którego akcja będzie miała miejsce między 1 a 2 częścią.
Nie wiem jak Wy, ale ja nie mogę się doczekać!

Trzecia część przygód Ripley, tym razem tocząca się na innej planecie wśród degeneratów ludzkości. Pardon, więźniów, bardzo religijnych.

Książka jest tak samo dobra jak poprzednie. Znowu otrzymujemy niewielki zestaw postaci i jednego jedynego xenomorpha - czemu tylko jeden?! Nie będę narzekać, bo to kompletnie nowy rodzaj, który w przeciwieństwie do wcześniejszych wcale nie nastawia się na przedłużenie gatunku. Czarna owca w rodzinie.

Końcówka dobra. Idealnie zamykałaby fabułę ale jest jeszcze jedna książka. Fakt, że innego autorstwa ale jednak... letem dalej :)

Jesteście fanami "Obcego"? Wolicie filmy czy książki z tej serii? 🤔 Ja uwielbiam i jedno i drugie, a dziś opowiem Wam o trzeciej części książki autorstwa Alana Deana Fostera. 📚

Rzecz dzieje się oczywiście w kosmosie. 🚀 Ellen Ripley, podczas powrotu do domu, jest zmuszona awaryjnie lądować na Fiorinie. Na owej planecie spotyka 25-ciu skazańców. 😲 Czy jednak przestępcy są najgorszą rzeczą, która czeka tam na kobietę? Oczywiście, że nie! 😱

Trzecia część przygód porucznik Ripley podobała mi się jeszcze bardziej niż dwie poprzednie. 🖤 Autor wykonał tutaj o wiele lepszą robotę. 👍 Bohaterowie są dużo lepiej przedstawieni, szczegółowo opisani, możemy również poznać ich przemyślenia. Bardzo fajny i ciekawy zabieg, który wniósł wiele dobrego do lektury. 🙂 Autor świetnie opisał również świat, w którym toczy się akcja.

Kolejną rzeczą na plus było stopniowe budowanie napięcia. ⏰️ Foster wprowadził super klimat, który budzi grozę, jest ciężki, duszny i otacza czytelnika mackami niepokoju oraz lęku, od których nie sposób się uwolnić. 😳 Bardzo podobało mi się również wprowadzenie elementów horroru z prawdziwego zdarzenia. 🙈 Jest dużo krwi, 🩸 morderstw, makabry i masakry. ☠️ Mówiąc krótko - trup ściele się gęsto, a bohaterowie książki przeżywają prawdziwy koszmar.

"Obcy 3" jest horrorem fantastyczno-naukowym, który czyta się z zapartym tchem do ostatniej strony. 😊 Obfituje w wartką akcję, jest klimatyczny, a miejscami naprawdę przerażający. 😱 Autor posługuje się łatwym i przyjemnym w odbiorze językiem, dzięki czemu lekturę wręcz się pochłania. Na dodatek piękne wydanie książki od @wydawnictwo_vesper sprawia, że z czytania mamy jeszcze większą przyjemność. 🖤 Zdecydowanie polecam!

A na koniec mała ciekawostka. 😉 Czy wiecie, że książki z serii "Obcy" są oparte na filmie, a nie odwrotnie? 🙂 Moim zdaniem ten nietypowy zabieg wyszedł autorowi zaskakująco dobrze. 🏆

Po prostu taka sobie

Po prostu taka sobie

Trzecia część serii 'Obcy' - 'Obcy: Trzy' autorstwa Alana Deana Fostera, wydana przez Wydawnictwo Vesper..

Książka zabiera nas na Fiorinę, zwanej Furią, mroźną, nieprzyjazną planetę, na której funkcjonuje kolonia karna dla 25 wyjątkowo zwyrodniałych przestępców, tworzących fanatyczną, religijną społeczność. Kapsuła ratunkowa z Ellen Ripley na pokładzie rozbija się na tej planecie, a wraz z nią pojawia się także Obcy.

Moje spostrzeżenia są zdecydowanie pozytywne. Foster świetnie oddaje niepokojącą atmosferę zamkniętej kolonii karnej oraz skupia się na detalu opisując postacie poboczne. Trudno odłożyć książkę, kiedy Obcy zaczyna polować, a Ripley po raz kolejny musi stawić czoła przerażającemu przeciwnikowi.

Książka jest praktycznie identycznym scenariuszem wersji reżyserskiej filmu "Obcy 3", a jednak czytanie sprawia dużą frajdę. Śledzenie losów Ripley i więźniów zakładu karnego na Fiorinie trzyma w napięciu, podobnie jak podczas pierwszego seansu filmu.

Jestem pewien, że fani horrorów sci-fi oraz uniwersum Obcego znajdą w 'Obcy: Trzy' dużo satysfakcji. Rynek nie oferuje wiele tak wciągających horrorów sci-fi, które mają miejsce w kosmosie. Z niecierpliwością czekamy na kolejną książkę z tego uniwersum wydaną przez Vesper.

Podsumowując, książka 'Obcy: Trzy' jest solidną kontynuacją serii, oferującą zarówno dreszcz emocji, jak i pogłębione portrety postaci. Czytelnicy, którzy są fanami gatunku, a także ci, którzy sporadycznie sięgają po takie pozycje, z pewnością będą zadowoleni z tej lektury.

Powtórzę to kolejny raz ,lepsze od filmu. W swojej kategorii książka 9/10 Super odmóżdżenie przed bardziej wymagającymi lekturami. Polecam

• Horror
  • Sci-fi