Agonia chrystianizmu

Tłumaczenie: Piotr Rak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka europejska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Antyk Marek Derewiecki
La agonia del cristianismo
83-88524-25-9
Religia, Teologia, Filozofia
religia
Raptozaur

Można tę książkę czytać przez pryzmat silnego antykatolicyzmu albo, delikatnie rzecz ujmując, niewyszukanego antyjezuityzmu, jaki zawiera. Można też zastanawiać się, co mają wspólnego z doktryną Kościoła, a nawet chrześcijaństwem niektóre poglądy na temat chrześcijaństwa. Niech nas nie dziwi, że w czasach funkcjonowania Indeksu ksiąg zakazanych Świętego Oficjum, również Agonia została tam umieszczona. Takie stwierdzenia jak -„Chrystianizm zabija cywilizację zachodnią, podczas gdy ta zabija chrystianizm” - musiały szokować.
Odrobina cierpliwości pozwoli nam jednak odkryć pełnię oryginalności spojrzenia Unamuno na chrześcijaństwo, a poprzez nie na życie. Bo tak naprawdę Agonia chrystianizmu mówi o życiu. Autentyczna egzystencja człowieka toczy się pośród przeciwieństw, wewnętrznych sprzeczności, jest nieustanną walką - agonią. Stąd tytuł książki. Słowo agonia - pochodzenia greckiego - oznacza właśnie walkę, zmaganie się, które człowiek musi toczyć w sobie każdego dnia. Poprzez agonię człowiek tworzy samego siebie, jej brak jest równoznaczny z unicestwieniem.(ze wstępu tłumacza)

| 2015-07-05
Przeczytana: czerwiec 2015

Jako człowiek myślący, Unamuno dostrzegał paradoksalną sytuację chrześcijanina. Aby żyć w zgodzie z religią, tak jak ją rozumieli pierwsi chrześcijanie - sekta apokaliptyczna, żyjąca w zapowiedzianych przez Jezusa dniach ostatecznych – należy wyrzec się historii, wyrzec się doczesności i zatopić się w skrajnie indywidualistycznym świecie obcowania z tajemnicą ewangelii. Stąd represjonowanie instynktu życia i instytucji rodziny, kult dziewictwa, postu, wstrzemięźliwości, odrzucenie wszystkiego co stoi na drodze do Boga. Ponieważ dzień sądu jest bliski…

Sąd nie nastąpił, świat się nie skończył. W każdym razie nie w pierwszym, nie w drugim i nie w kolejnych pokoleniach po ogłoszeniu bliskości sądu przez mesjasza, stąd wyznawcy jedynej słusznej wiary musieli jakoś pogodzić się z historią, ba, nawet rodzina zyskała niezwykle istotne miejsce w nauczaniu kościoła. Bo kościół to już instytucja, zaprzeczenie żywego słowa, aparat władzy, zbudowany w oparciu o fundament dogmatu i strzygący...

książek: 2065
AnnaSikorska | 2014-10-27

Życie Miguela de Unamuno obfitowało w radykalne zwroty. Z początkowego komunisty krytykującego instytucje kościelne i państwowe przemienił się w chrześcijańskiego socjalistę, który w instytucji Kościoła widzi sporo zła, ale dostrzega też dobro. Religia jest taka jacy są jej wyznawcy, a oni są tylko ludźmi z zaletami i wadami.
W Agonii chrystianizmu tłumaczy nam, dlaczego wiele wartości chrześcijańskich minęło, dlaczego nastąpił rozłam na wschód i zachód, a później nastąpił czas reformacji. Unamuno wyjaśnia nam sprzeczność chrześcijaństwa z uczestnictwem w życiu publicznym i zabieganiem o dobra tego świata. Z tej perspektywy krytykuje struktury kościelne, które mimo wszystko usiłują wpływać na politykę państw. Unamuno obnaża paradoksy idei powstałej w obliczu kryzysu poglądowego i politycznego w I w. n.e.
Poniżej kilka fragmentów doskonale oddających klimat i główne myśli przemyśleń z książki, która dość długo w ojczyźnie filozofa znajdowała się na liście ksiąg zakazanych:
„W tej...

HellAwaits | 2016-09-18