Totalitaryzm : geneza, istota, upadek

Wydawnictwo: Index Book
83-900799-0-9
historia

Rozwój Europy w XX wieku nie jest możliwy do opisania, ani tym bardziej — zrozumienia — bez pojęć: totalitaryzm (totalizm), totalitarny. Publicystyka współczesna chętnie posługuje się nimi w tak różnych kontekstach, że powstaje niebezpieczne — z racjonalnego punktu widzenia — zacieranie sensu, podstawowego znaczenia terminów, które kryją realne, groźne treści wymierzone przeciwko człowiekowi: jednostce i społeczeństwu. Z języka prac naukowych termin totalitaryzm przemieścił się w ostatnich latach w sferę języka codziennego, wręcz potocznego, nabierając przy okazji znaczenia pejoratywnego epitetu, a nawet cech publicystycznej inwektywy. Zarazem odrywa się od
przynależnego mu pola znaczeniowego wskazywanego przez historyków, filozofów, socjologów czy politologów.

źródło opisu: Index-Books, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mikołaj | 2013-10-21
Przeczytana: 22 października 2013

Ciekawie napisana - polecam.

telefonalarmowy | 2016-11-20
Przeczytana: 25 listopada 2016