Więzień III pola

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
literatura faktu

Wspomnienia więźnia hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Aresztowany w Warszawie, początkowo przetrzymywany na Pawiaku, w styczniu 1943 roku został wywieziony do obozu na Majdanku, gdzie przebywał do kwietnia 1944. Następnie trafił do Gross Rosen, zaś w lutym 1945 do Litomierzyc, gdzie doczekał końca wojny. Z dokumentalną czasem dokładnością relacjonuje codzienność kacetów, życie współwięźniów, starania o przetrwanie i niemieckie zbrodnie.

źródło opisu: Wyd. Lubelskie, 1964

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ewa-Książkówka | 2011-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2011

„Więzień III pola” to wspomnienia przeżyć obozowych Feliksa Siejwy. Składają się one z opisów z Pawiaka, Majdanka, Gross Rosen i Litomierzyc.
Obraz Pawiaka opisany przez autora jest bardzo dobrze odzwierciedlony w serialu
„Czas honoru” – te same cele, brutalne przesłuchania aż do utraty przytomności i bezwzględność SS-manów.
Następnie wraz z Siejwą przenosimy się do Majdanka gdzie widzimy jak stara się zorganizować sobie byt zaopatrując siebie i potrzebujących z jego otoczenia w pożywienie.
Co zasługuje tutaj na szczególną uwagę to obraz…dzieci. Skrajnie różny bo z jednej strony - niewinnych i bezbronnych maluchów a z drugiej skonfrontowany z sadyzmem, bezwzględnością i brutalnością zaledwie 12-13 letniego „Bubiego”, który dla wykupienia swojego życia z zimną krwią podejmuje się wykonania okrutnego rozkazu…
Gross Rosen nie przynosi ukojenia w relacjach autora. Dodatkowym „urozmaiceniem” dla relacjonującego są homoseksualiści tzw. piple, z którymi wcześniej nie miał do czynienia....

takisobiejac | 2011-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2011

Zgadzam się z Ewą Książkówką, to obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, których interesuje literatura obozowa.
Feliks Siejwa był warszawskim kupcem, jednocześnie działaczem organizacji walczącej z okupantem. Dostał się na Pawiak, potem kolejno do: Majdanka, Gross Rosen i Litomierzyc. W Majdanku, gdzie był najdłużej, przeżył tyfus, widział egzekucje na więźniach i tabuny ludzi prowadzonych wprost do krematorium. W Gross Rosen i Litomierzycach krematorium nie było, co nie znaczy, że codziennie nie stykano się ze śmiercią. Jednak autor przeżył to wszystko. Myślę, że udało się to m.in. dzięki jego koleżeńskości, brakowi agresji (a był przecież funkcyjnym) i mimo wszystko pogodnemu usposobieniu.
Książkę "Więzień III pola" czyta się niemal jednym tchem. Potworności czynione przez esesmanów przerażają, styl pisania pana Siejwy, wcale nie zawodowego literata, jest jednak rewelacyjny w odbiorze.
Polecam, warto przeczytać.

nstepek | 2014-05-04