Małe prozy

Wydawnictwo: Oficyna Literacka
opowiadania, Mrożek,
Habdank

Teksty Sławomira Mrożka zebrane w tej książce pochodzą z lat 1982-1989 i były publikowane, z jednym wyjątkiem, w trzech pismach, z którymi Autor współpracował(...): w paryskiej "Kulturze", londyńskim "Plusie" i krakowskim "Tygodniku Powszechnym".

źródło opisu: Oficyna Literacka, 1990 (wstęp)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zagór | 2014-07-27
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2014

Interesujący zbiór twórczości Mrożka z lat osiemdziesiątych, zamieszczanej w paryskiej "Kulturze", londyńskim "Plusie" i krakowskim "Tygodniku Powszechnym". Znaleźć w nim można teksty przeróżne. Od groteskowych, satyrycznych opowiadań, po poważniejsze artykuły i felietony w których odnosi się m.in. do komunizmu, stanu wojennego, a także rozprawia się z dylematem Mickiewicza pomiędzy "czuciem i wiarą", a "mędrca szkiełkiem i okiem". Znajduje się tu również jego słynny, analityczny esej o "Popiele i diamencie". Całość ukazuje nam interesującą panoramę dorobku Mrożka, będącego nie tylko wielkim szydercą i dowcipnisiem (w ten sposób najczęściej kojarzony), ale również poważnym, krytycznym pisarzem. Ze świecą szukać drugiego autora, który pisałby z taką odwagą oraz swobodą, nie obawiając się, że któreś utwory mogłyby popsuć jego "pisarski image".
Zbiorek dobry na pierwsze spotkanie z Mrożkiem. Nie raz rozbawi, a wiele razy wprawi też czytelnika w...

Anna Kaszubska | 2016-07-13
Jacek | 2016-05-26