Mróz

Frost
mróz, powieść austriacka
klasyka
Forget_me

...Jest bowiem Bernhard pisarzem unikającym wypróbowanych mechanizmów rynku literackiego. Widać to nawet po jego samotniczym trybie życia: w roku 1965 zakupił w gminie Ohlsdorf rozpadające się zabudowania chłopskie, które sam doprowadził do stanu używalności i w którym zamieszkuje. Ale nie to jest w tym wypadku najważniejsze. Bernhard należy do tego gatunku twórców, których nie da się wepchnąć do żadnej z szuflad powojennej historii literatury. W jego przypadku zawodzą nie tylko tematyczne czy poetologiczne przegródki własnej literatury ale i szersze kontury problemów, obecnych w powojennej literaturze światowej. Wynika to nie tyle z tematycznej różnorodności jego twórczości, co przede wszystkim z obsesyjnego drążenia jednego i tego samego syndromu ludzkich przypadłości, zwłaszcza motywu śmierci...

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1979

źródło okładki: zdjęcie autorskie

MissFoucault | 2012-09-08
Przeczytana: 07 września 2012

O tej książce krótko, zdaniem z niej samej: "Fantazja jest wyrazem nieporządku." A "Mróz" jest wyrazem bólu, bólu, jeszcze bólu i może... bólu. Bólu, w którym i przez który wszystko umiera, rozkłada się, cuchnie, bezpowrotnie tracąc sens (o ile ten sens kiedykolwiek był w świecie ścinanym "mrozem").
(Aż dziw bierze, że Autor znajduje jeszcze czas na życie w tym śmiertelnym samoumęczeniu.)
Głowa może rozboleć. Lekturę przeżyłam. Gdyby jednak o szaleństwie chcieć poczytać, to "Obłęd" Krzysztonia, a nie owoce mąk Austriaka.

| 2014-09-19
Forget_me | 2010-11-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 09 listopada 2010

Książkę tę czytałam długo, ale była to jedna z niewielu książek, które czytało się ciężko. Książka przesycona jest psychodelicznymi wypowiedziami malarza Straucha, które czytelnik czasami może uznać za bełkot.
Książka trudna, ale warta przeczytania.

| 2015-04-01
Przeczytana: 2001 rok