Potęga pieniądza: Finansowa historia świata

978-83-08-04497-1
finanse, historia, pieniądz
historia
shaloma

Jeden z najsłynniejszych historyków na świeci, udowadnia, że za każdym wydarzeniem historycznym stoi tajemnica zawiązana z pieniędzmi. Ferguson udowadnia, że ewolucja systemów finansowych jest równie istotna jak wynalazki czy rozwój wielkich cywilizacji. To dzięki bankom renesans we Włoszech osiągnął tak bogatą formę, a rynki papierów wartościowych miały wpływ na przebieg wojny siedmioletniej...

Ferguson udowadnia, że ewolucja systemów finansowych jest równie istotna jak wynalazki czy rozwój wielkich cywilizacji. To dzięki bankom renesans we Włoszech osiągnął tak bogatą formę, a rynki papierów wartościowych miały wpływ na przebieg wojny siedmioletniej i wojny secesyjnej. Ferguson, który słynie z przekonującego i wciągającego stylu, wyjaśnia, czemu źródeł rewolucji francuskiej możemy dopatrywać się w finansowym przekręcie, jakiego dopuścił się pewien... morderca. Opisuje również, jak mogło dojść do tego, że Argentyna z szóstego na świecie najbogatszego państwa stała się pogrążonym w inflacji krajem na skraju bankructwa. Autor przekonuje, że właśnie teraz powinniśmy szczególnie starać się zrozumieć potęgę ekonomii i udowadnia, jak przerażająco mało wiemy o pieniądzach. Fergusonowi jako jedynemu udało się przebić barierę łączącą wiedzę ekonomiczną z wiedzą o historii i kulturze cywilizacji.

"Jedna ze stu najważniejszych książek ostatniej dekady!"
"The Times"

[Wydawnictwo Literackie, 2010]

Hator | 2014-11-06
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: 06 listopada 2014

Jeśli Twoje serce bije po wolnorynkowej stronie, to lepiej nie sięgaj po tą książkę. Nie mam zastrzeżeń do opisów odleglejszych wydarzeń historycznych. Jednak zawarta w książce interpretacja wydarzeń z ostatnich 200 lat budzi we mnie niesmak. Zaczyna się niewinnie od drobnych przeinaczeń początków potęgi Rothschildów (Rotschildowie jako potencjalnie wielcy przegrani bitwy pod Waterloo). Później jest coraz gorzej. Autor przeistacza się tu w etatystę i gloryfikatora FED-u. Twierdzi, że za Wielkim Kryzysem stał niezrozumiały splot nieszczęśliwych wypadków a rządowe interwencje miały ze sobą nieść jedynie ozdrowienie sytuacji. Podobnie wypowiada się o kryzysie finansowym od 2007r, wychwalając skuteczne działanie FED-u które rzekomo tym razem uchroniło gospodarkę przed powtórzeniem się scenariusza z 1929r. Między wierszami sieje strach przed deflacją.

Zdecydowanie bardziej polecam książkę polskiego autora Stefana Bartkowskiego "Nieco inna historia cywilizacji : dzieje banków,...

Książkę dobrze i szybko się czyta, ponieważ została napisana przystępnym językiem. Rozwój rynku finansowego nie jest tutaj tylko zbiorem suchych, nudnych faktów znanych tylko z teorii. Rozwój ten został przedstawiony poprzez opisanie prawdziwych postaci i wydarzeń z przeszłości bankowości.
Jednak książka ta ma pewne braki. Mimo, że posiada podtytuł "finansowa historia świata" to historia w tej książce zaczyna się dopiero w XIII wieku w Europie Zachodniej. A przecież pieniądze były używane już ponad 2000 lat wcześniej w starożytnym świecie w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie.
Druga sprawa to wychwalanie banków i bankierów i przedstawianie ich jako zbawców świata przy każdym kryzysie finansowym a przecież to właśnie oni wywołują większość kryzysów, żeby na nich zarobić.
Trzecia rzecz, nie ma żadnej wzmianki kto stoi za bankami centralnymi. Niewtajemniczony czytelnik może wierzyć, że są to państwowe banki, którymi kierują rządy a tak naprawdę...

magdalena | 2015-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2015

Historia pieniędzy. Podane tu informacje są przystępne nawet dla laika. Ciekawa pozycja.

haLina | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Ciekawy temat, interesujące podejście do historii świata. Ale...
Przede wszystkim sporo w tej pozycji współczesności, a że powstała w 2008 to obecnie brakuje dodatku o ostatnich latach.
Dużo tu publicystyki i poglądów autora - brakuje za to dystansu i obiektywizmu.
Podsumowując apetyt miałam znacznie większy, ale warto przeczytać.

Jureq | 2012-12-24

Początek bardzo wciągający, a potem trochę nudniej. Końcówkę już męczyłem

Krystian | 2017-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Podobnie jak ktoś już tutaj wspomniał, książka zaczyna się bardzo ciekawie, jednak w miarę upływu przeczytanych stron można się zacząć nudzić. Na pewno zawiera w sobie pożyteczne rzeczy, które chociaż nieco mogą rozjaśnić system finansowy, w którym obecnie żyjemy. Wiedza ekonomiczna jest dzisiaj bardzo przydatna. Kryzys na rynkach finansowych, jaki miał miejsce w 2007 roku jest tutaj opisany dość zawile. Aby zrozumieć bardziej co wtedy się stało trzeba sięgać do innych źródeł. Mimo wszystko jednak opisuje genezę bankowości i innych przedmiotów i podmiotów finansowych, a to było głównym zamierzeniem autora.

SlawekAUO | 2014-10-12
Przeczytana: 12 października 2014

Bardzo dobrze napisana synteza historii finansów i ich aktualnego działania. Książka ta została uznana za jedną z najważniejszych w ostatniej dekadzie i nie jest to opinia na wyrost. Jest to niezbyt długi bryk z finansów na poziomie nieco wyższym niż miesięczny budżet domowy. Zdecydowanie polecam mimo tendencji autora do odnajdywania pod każdym kamieniem spisków zawiązywanych przez szowinistów i rasistów.

rasilio | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, Własne, Szafa S
Przeczytana: 29 listopada 2014

Książka kluczowa dla zrozumienia historii ostatnich 1000 lat.
Ewolucja systemu finansowego świata w powiązaniu z ludźmi i historią logicznie napisana prostym, żywym i wciągającym językiem. Trochę anegdot i humoru. Rozdziały omawiają kolejno podgatunki systemu: obligacje, nieruchomości, ubezpieczenia, akcje...

pawelru | 2013-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

w sposób przyjazny opisana w książce historia powstania pieniądza, opcji, akcji, obligacji, kredytów, kryzysów finansowych. Nie jest nudnym opisem wydarzeń w dziejach ekonomii, lecz pełna odniesień do zachowań ludzkich, których nie da się przewidzieć żadnemu wybitnemu laureatowi nagrody Nobla.

Wiesław | 2017-12-27

Polecam, zarówno dla ekonomistów jak i historyków, wg. właśnie tak powinno się przedstawiać historię jako cały ciąg szerokiego spektrum zdarzeń społeczno-ekonomiczno-wyznaniowych.
Jak wszystkie książki tego autora, książkę dobrze się czyta.