Religie świata - Encyklopedia PWN

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
978-83-01-15539-1
religioznawstwo
Kornelia

Religie świata, wierzenia, bogowie i święte księgi.
Encyklopedia skupia swoją uwag na genezie, dziejach i doktrynie religii, wierzeń i kultów od zarania ludzkości po przełom naszych tysiącleci.

Kornelia | 2011-05-08
Przeczytana: 2009 rok

Książka w formie encyklopedii, hasła ułożone są alfabetycznie, wzbogacone interesującymi fotografiami. Najważniejsze religie światowe są obszernie opisane, ponadto charakterystyczne dla każdej z nich hasła można odnaleźć osobno, bardziej szczegółowo scharakteryzowane. Problematyka obejmuje relacje człowieka z Bogiem czy też bogami od początków ludzkości do czasy obecne, na wszystkich kontynentach. Oprócz religii i filozofii światowych encyklopedia zawiera opisy religii lokalnych, wierzeń starożytnych, tych powstałych w XX wieku, struktur i instytucji religijnych, ruchów kulturowych, charakterystykę świętych ksiąg itd. Według mnie bardzo wartościowa książka, dla osoby która interesuje się tak jak ja, nie tylko religiami świata ale i kulturą różnych narodów.
Język jest raczej encyklopedyczny, jak na PWN przystało, ale przystępny i nie brak ciekawostek.
Z serii PWN,osobom zainteresowanym kulturoznawstwem polecam również "Obyczaje, języki, ludy świata".

Iselor | 2016-10-30

Hasła, jak to w encyklopedii, ułożone alfabetycznie :) Dotyczą, co oczywiste, ogólnie pojętych religii, bogów, świętych, miejsc kultu, sekt, odłamów, kościołów, pojęć religijnych, nurtów itd. W przypadku największych religii świata zastosowano większe, obszerniejsze, kilkustronicowe opisy. Książka jest obszernym kompendium wiedzy nt. religii i jako taka powinna się znaleźć na półce współczesnego humanisty.

Łukasz | 2014-03-15

Ciekawa pozycja, jak na encyklopedię przystało wszystko w jednym miejscu fachowo opisane.

Brylant | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015