Książka moich wspomnień

978-83-7506-447-6
wspomnienia, historia
Łukasz Kuć

Inne wydania

Pamiętnik opisujący dzieciństwo i młodość na Ukrainie, lata wojny, okres odzyskiwania niepodległości, wreszcie wspomnienia, obraz świata artystycznego epoki międzywojennej, jej wybitnych przedstawicieli od Szymanowskiego, poprzez Tuwima, Lechonia do Staffa i innych. Wielbiciele twórczości pisarza poznają okoliczności powstawania niektórych jego dzieł, a w szczególności źródła, z których...

Wielbiciele twórczości pisarza poznają okoliczności powstawania niektórych jego dzieł, a w szczególności źródła, z których czerpał wzory dla swoich powieściowych bohaterów. Iwaszkiewicz w swych wspomnieniach jawi się jako wrażliwy obserwator otaczającej go rzeczywistości. Także do swojej osoby potrafi podejść z dystansem, ujawniając swoje słabostki i ambicje.

Papusza | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016

Zaczęłam czytać „Książkę moich wspomnień” Jarosława Iwaszkiewicza na zmianę z inną książką związaną z kulturą, a mianowicie z „Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński”. Znali i spotykali się z tymi samymi ludźmi kultury, obu łączyła poezja, a w młodości lekkie podejście do życia.
Jarosław Iwaszkiewicz zawarł w tej książce wspomnienia obejmujące lata dzieciństwa, nauki oraz pracy, już dojrzałego człowieka, męża Anny Lilpop. Urodził się w Kalniku 1894 r. ale po śmierci ojca rodzina przeniosła się do Warszawy. Następne miasto to Kijów i kontynuacja nauki. Ponieważ sytuacja materialna Iwaszkiewiczów nie należała do najlepszych, Iwaszkiewicz udzielał korepetycji jeżdżąc po okolicznych dworkach. Opisując te dworki i okolice przybliżył mi tamte strony które już do nas nie należą. Piękne krajobrazy, romantyczne rezydencje, ludzie znani z pierwszych stron gazet. Autor z rozbrajającą szczerością opisuje swoje lekkomyślne, młodzieńcze zachowania które miały wpływ na i tak już...

Grażyna | 2015-03-09
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

almos | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

Najpierw zachwyciłem się audiobookiem w świetnej interpretacji Aleksandra Bardiniego, a potem kupiłem pięknie wydaną książkę, z mnóstwem ilustracji. Iwaszkiewicz napisał te wspomnienia w roku 1941, obejmują zatem dzieciństwo na Ukrainie, młode lata w Kijowie, i początki kariery w II Rzeczypospolitej.

Najpiękniejsze są tam opisy dzieciństwa na stepie ukraińskim, a urodził się on w 1894r. w licznej rodzinie zubożałej szlachty, ojciec pracował w cukrowni. Mamy pięknie opisany świat kresowy, świat polskich dworków na stepie ukraińskim, świat którego już od dawna nie ma. Kwitło życie towarzyskie, bogate były zwyczaje świąteczne, szczególnie smakowity jest opis pieczenia bab wielkanocnych które przygotowywało się przez tydzień, a potem, podczas pieczenia w piecu, chodziło się na palcach żeby nie opadły. Mam pewne wrażenie że Iwaszkiewicz trochę idealizuje ten czas i to miejsce, i te tradycje, bo w czasie gdy to pisał, wszystko to już bezpowrotnie odeszło w niebyt.

Drugą arcyciekawą...

aga | 2014-06-11

Przeczytana wieki temu teraz dostałam piękne wydanie i chyba znowu do niej wrócę

Benjamin | 2012-10-24
Przeczytana: styczeń 2012

Jestem absolutnie oczarowana "Książką moich wspomnień"! Coś wspaniałego. Niezwykła podróż...

Jawa333 | 2014-01-28
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Przeczytana z przyjemnością. Chętnie do niej wracam.

monika | 2013-04-06

Przeczytana: 31 października 2016
Valerity | 2016-08-20
Przeczytana: 10 lipca 2016
Magdalena Parys poleca na wakacje

Tym razem wakacyjne lektury poleca Magdalena Parys – autorka m.in. powieści obyczajowej z wątkiem sensacyjnym „Magik” czy „Białej Riki”. Jak przystało na pisarkę, która lubi zaskakiwać i wciąż zmienia stylistykę i gatunki pisanych książek, poleca bardzo zróżnicowane tytuły.