Korsarze Chrystusa. Joannici - władcy Morza Śródziemnego

Korsaren Christi. Joanniter & Marteser: Die Herren des Mittelmeers
978-83-7595-218-6
historia
Łukasz Kuć

Książka niemieckiego publicysty, pasjonata historii i znawcy krajów Bliskiego Wschodu, poświęcona militarno-marynistycznemu etapowi dziejów zbrojnych szpitalników, ukazuje słabo w Polsce znany wątek europejskiej przeszłości. Napór turecki w XVI?XVII wieku kojarzymy zwykle z Bałkanami, Węgrami, Rzecząpospolitą i odsieczą wiedeńską. Z akcentem oczywiście na polski odcinek przedmurza, zapominając, że podbój Europy przez imperium osmańskie dokonywał się nie tylko na lądzie, ale i na morzu, głównie Śródziemnym. Ci, którzy na nim walczyli, broniąc swoich włości, bronili i tych, co mieszkali w głębi kontynentu ? w Europie Południowej, ale także Zachodniej i Środkowej.
Ale istniał i bezpośredni związek lądowych inwazji tureckich z bitwami morskimi, tak precyzyjnie opisanymi przez Autora. Brali w nich wymuszony udział i Polacy, którzy wzięci w jasyr trafiali także na tureckie galery. Wszyscy oni, w tym 120 Polaków i niezliczone rzesze tych, co przy wiosłach dokonali niewolniczego żywota, mieli gdzieś daleko swoich najbliższych.

Krasnoludek Monika | 2013-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Średniowiecze po ukończeniu szkoły średniej jest uznawane przez uczniów za epokę niezbyt ciekawą, brutalną i pozbawioną humanizmu, jaki cechuje dajmy na to renesans. Dopiero gdy opuści się szkolne mury i w daleki pójdzie świat, a na swojej drodze napotka książki mówiące co nieco o tym pełnym tajemniczości okresie, jest się w stanie docenić jego niezwykłe zawiłości. Wiara w czarownice, diabły i smoki to tylko niektóre z aspektów epoki mroku. Prawdziwie interesujące są opowieści zapisane na kartach historii, w kronikach i innych księgach, jakich mało było w tych czasach. Któż nie lubi słuchać bądź czytać o dzielnych, bądź też potępianych inkwizytorach, okrutnych królach czy niewinnych księżniczkach? A co gdy powstanie pozycja mówiąca o pozornie cichych joannitach, zakonnikach walczących w imię wiary, korsarzach i władcach mórz?

Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak ją przeczytać. „Korsarze Chrystusa: Joannici – władcy Morza Śródziemnego” Jorga – Dietera Brandesa to pasjonująca...

Leehoo | 2016-09-15
Przeczytana: 15 września 2016