Dzienniki 1927-1969

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
6,06 (16 ocen i 3 opinie)
dzienniki
anulla

"Dzienniki" Anny Kowalskiej to zapiski autorki po latach pamiętanej głównie ze względu na jej wieloletnią i burzliwą przyjaźń z Marią Dąbrowską. Pisarki poznały się podczas wojny, a po śmierci męża Anny, profesora filologii klasycznej Jerzego Kowalskiego, i towarzysza życia Marii, Stanisława Stempowskiego, zamieszkały razem w Warszawie. Przeżyły wspólnie ponad dwadzieścia lat.

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Szturmując niebo
  • Z jednym wyjątkiem
  • Złączeni
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Ekspozycja
  • Etta i Otto i Russell i James
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Collide
  • Fangirl
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Podziemny labirynt

7,87 (71 ocen i opinii)
Złączeni
Carol Cassella

6 (3 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Ekspozycja
Remigiusz Mróz

8,4 (5 ocen i opinii)
Etta i Otto i Russell i James
Emma Hooper

7,5 (2 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

9 (1 ocen i opinii)
Collide
Gail McHugh

7,51 (370 ocen i opinii)
Fangirl
Rainbow Rowell

8,06 (270 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

Sekret Sonji
Åsa Hellberg

7,75 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1927
Librarianka | 2015-06-18
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Kilka lat temu przeczytałam "Dzienniki" Dąbrowskiej. Teraz miałam okazję spojrzeć na wspólne przez wiele lat życie obu pań z drugiej strony.
Myślę, że "Maryjka" miała wielkie szczęście, że spotkała kogoś takiego, jak Anna Kowalska.

chiave | 2011-05-22
Przeczytana: sierpień 2009

Twórczość Anny Kowalskiej, choć czytałam wcześniej kilka jej rzeczy, absolutnie nie utkwiła mi w pamięci, ani niczym nie przykuła mojej uwagi. Co innego jej dziennik, od którego nie mogłam się po prostu oderwać. Nie pierwsza to sytuacja, w której właśnie to - zapiski osobiste - okazuje się opus magnum pisarza. Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego się tak dzieje to całkiem osobny temat i nie będę go tu zgłębiać.
Wracając do "Dzienników" Anny Kowalskiej - stanowią one niezwykle sugestywny, a chwilami wręcz przejmujący zapis indywidualnego losu, rozgrywającego się na tle losów zbiorowości, szarpanej wojną i powojennymi niepokojami. Opowieść fascynująca na obu tych planach. Kowalska jest też niezwykle uważną i wyczuloną na niuanse portrecistką swojego środowiska, co czyni z jej dziennika niezwykle cenny dokument.
Na osobną uwagę zasługuje wątek jej skomplikowanej relacji z Marią Dąbrowską, zbyt często traktowany jedynie w kategoriach niezdrowej sensacji, co sprawia, że czytelnikowi...

Wiktoria | 2014-11-11
Przeczytana: listopad 2014

Chciałabym mieć dostęp do całości tych dzienników. Rozumiem, że wydanie drukiem kilkunastu brulionów jest mało realne, ale okrojone to już nie to samo. Szkoda, że kompletnie pominięto zapiski z lat 1945-1946 - byłam ciekawa reakcji autorki i jej męża na ciążę po 21 latach małżeństwa.
Dochodzę do wniosku, że czytanie dzienników nie ma większego sensu-dotychczas trafiłam na tylko jeden, któremu oszczędzono "wyrywania stron".

Brunon | 2015-04-17
Ewa | 2014-05-05