Dzienniki 1927-1969

dzienniki
typ
papier
anulla
6,07 (14 ocen i 2 opinie)

Opis książki

"Dzienniki" Anny Kowalskiej to zapiski autorki po latach pamiętanej głównie ze względu na jej wieloletnią i burzliwą przyjaźń z Marią Dąbrowską. Pisarki poznały się podczas wojny, a po śmierci męża Anny, profesora filologii klasycznej Jerzego Kowalskiego, i towarzysza życia Marii, Stanisława Stempowskiego, zamieszkały razem w Warszawie. Przeżyły wspólnie ponad dwadzieścia lat.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
chiave | 2011-05-22
Przeczytana: sierpień 2009

Twórczość Anny Kowalskiej, choć czytałam wcześniej kilka jej rzeczy, absolutnie nie utkwiła mi w pamięci, ani niczym nie przykuła mojej uwagi. Co innego jej dziennik, od którego nie mogłam się po prostu oderwać. Nie pierwsza to sytuacja, w której właśnie to - zapiski osobiste - okazuje się opus magnum pisarza. Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego się tak dzieje to całkiem osobny temat i nie będę go tu zgłębiać.
Wracając do "Dzienników" Anny Kowalskiej - stanowią one niezwykle sugestywny, a chwilami wręcz przejmujący zapis indywidualnego losu, rozgrywającego się na tle losów zbiorowości, szarpanej wojną i powojennymi niepokojami. Opowieść fascynująca na obu tych planach. Kowalska jest też niezwykle uważną i wyczuloną na niuanse portrecistką swojego środowiska, co czyni z jej dziennika niezwykle cenny dokument.
Na osobną uwagę zasługuje wątek jej skomplikowanej relacji z Marią Dąbrowską, zbyt często traktowany jedynie w kategoriach niezdrowej sensacji, co sprawia, że czytelnikowi...

Chciałabym mieć dostęp do całości tych dzienników. Rozumiem, że wydanie drukiem kilkunastu brulionów jest mało realne, ale okrojone to już nie to samo. Szkoda, że kompletnie pominięto zapiski z lat 1945-1946 - byłam ciekawa reakcji autorki i jej męża na ciążę po 21 latach małżeństwa.
Dochodzę do wniosku, że czytanie dzienników nie ma większego sensu-dotychczas trafiłam na tylko jeden, któremu oszczędzono "wyrywania stron".

Ewa | 2014-05-05

Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku