Dzienniki 1927-1969

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
dzienniki
anulla

"Dzienniki" Anny Kowalskiej to zapiski autorki po latach pamiętanej głównie ze względu na jej wieloletnią i burzliwą przyjaźń z Marią Dąbrowską. Pisarki poznały się podczas wojny, a po śmierci męża Anny, profesora filologii klasycznej Jerzego Kowalskiego, i towarzysza życia Marii, Stanisława Stempowskiego, zamieszkały razem w Warszawie. Przeżyły wspólnie ponad dwadzieścia lat.

• Odyseusze. Gwiazda Morza
  • Efekt Rosie
  • Poziom zero
  • Sen sów
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Pani Noc
  • Bohaterowie są zmęczeni
  • Pułapka
  • Ogród spieczonej ziemi
  • Jedyna
  • Pozwól jej odejść
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie

6,5 (2 ocen i opinii)
Sen sów
Jerzy Sosnowski

6 (3 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

7 (2 ocen i opinii)
Pozwól jej odejść
Dawn Barker

7,36 (14 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Niepowszedni. Porwanie
Justyna Drzewicka

8,13 (8 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 2050
Librarianka | 2015-06-18
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Kilka lat temu przeczytałam "Dzienniki" Dąbrowskiej. Teraz miałam okazję spojrzeć na wspólne przez wiele lat życie obu pań z drugiej strony.
Myślę, że "Maryjka" miała wielkie szczęście, że spotkała kogoś takiego, jak Anna Kowalska.

chiave | 2011-05-22
Przeczytana: sierpień 2009

Twórczość Anny Kowalskiej, choć czytałam wcześniej kilka jej rzeczy, absolutnie nie utkwiła mi w pamięci, ani niczym nie przykuła mojej uwagi. Co innego jej dziennik, od którego nie mogłam się po prostu oderwać. Nie pierwsza to sytuacja, w której właśnie to - zapiski osobiste - okazuje się opus magnum pisarza. Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego się tak dzieje to całkiem osobny temat i nie będę go tu zgłębiać.
Wracając do "Dzienników" Anny Kowalskiej - stanowią one niezwykle sugestywny, a chwilami wręcz przejmujący zapis indywidualnego losu, rozgrywającego się na tle losów zbiorowości, szarpanej wojną i powojennymi niepokojami. Opowieść fascynująca na obu tych planach. Kowalska jest też niezwykle uważną i wyczuloną na niuanse portrecistką swojego środowiska, co czyni z jej dziennika niezwykle cenny dokument.
Na osobną uwagę zasługuje wątek jej skomplikowanej relacji z Marią Dąbrowską, zbyt często traktowany jedynie w kategoriach niezdrowej sensacji, co sprawia, że czytelnikowi...

Nijaki ten Dziennik, przepaplany. Polityka, problemy osobiste, plotki o środowisku ludzi z kręgu kultury. Dobry dla badaczy. Czytelnik nudzi się.

Wiktoria | 2014-11-11
Przeczytana: listopad 2014

Chciałabym mieć dostęp do całości tych dzienników. Rozumiem, że wydanie drukiem kilkunastu brulionów jest mało realne, ale okrojone to już nie to samo. Szkoda, że kompletnie pominięto zapiski z lat 1945-1946 - byłam ciekawa reakcji autorki i jej męża na ciążę po 21 latach małżeństwa.
Dochodzę do wniosku, że czytanie dzienników nie ma większego sensu-dotychczas trafiłam na tylko jeden, któremu oszczędzono "wyrywania stron".

Marysia | 2015-09-15

Gdyby nie Maria Dąbrowska, nikt dzisiaj nie pamiętałby o kimś takim jak Anna Kowalska... Uczucia mieszane...

Mar | 2015-09-09

Przecudowny, muślinowy styl i trafny, arcymądry przekaz. Rozkosz.

Brunon | 2015-04-17
Ewa | 2014-05-05