Dzienniki 1927-1969

papier
anulla
6 (15 ocen i 2 opinie)

Opis książki

"Dzienniki" Anny Kowalskiej to zapiski autorki po latach pamiętanej głównie ze względu na jej wieloletnią i burzliwą przyjaźń z Marią Dąbrowską. Pisarki poznały się podczas wojny, a po śmierci męża Anny, profesora filologii klasycznej Jerzego Kowalskiego, i towarzysza życia Marii, Stanisława Stempowskiego, zamieszkały razem w Warszawie. Przeżyły wspólnie ponad dwadzieścia lat.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
chiave | 2011-05-22
Przeczytana: sierpień 2009

Twórczość Anny Kowalskiej, choć czytałam wcześniej kilka jej rzeczy, absolutnie nie utkwiła mi w pamięci, ani niczym nie przykuła mojej uwagi. Co innego jej dziennik, od którego nie mogłam się po prostu oderwać. Nie pierwsza to sytuacja, w której właśnie to - zapiski osobiste - okazuje się opus magnum pisarza. Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego się tak dzieje to całkiem osobny temat i nie będę go tu zgłębiać.
Wracając do "Dzienników" Anny Kowalskiej - stanowią one niezwykle sugestywny, a chwilami wręcz przejmujący zapis indywidualnego losu, rozgrywającego się na tle losów zbiorowości, szarpanej wojną i powojennymi niepokojami. Opowieść fascynująca na obu tych planach. Kowalska jest też niezwykle uważną i wyczuloną na niuanse portrecistką swojego środowiska, co czyni z jej dziennika niezwykle cenny dokument.
Na osobną uwagę zasługuje wątek jej skomplikowanej relacji z Marią Dąbrowską, zbyt często traktowany jedynie w kategoriach niezdrowej sensacji, co sprawia, że czytelnikowi...

Chciałabym mieć dostęp do całości tych dzienników. Rozumiem, że wydanie drukiem kilkunastu brulionów jest mało realne, ale okrojone to już nie to samo. Szkoda, że kompletnie pominięto zapiski z lat 1945-1946 - byłam ciekawa reakcji autorki i jej męża na ciążę po 21 latach małżeństwa.
Dochodzę do wniosku, że czytanie dzienników nie ma większego sensu-dotychczas trafiłam na tylko jeden, któremu oszczędzono "wyrywania stron".

Brunon | 2015-04-17

Kalendarium literackie
  • Lisa Unger
    45. rocznica
    urodzin
    Ilu ludzi troszczy się o was tak naprawdę? I nie chodzi mi o tych, z którymi miło jest przebywać, a także nie o tych, których kochacie i którym wierzycie. Ale ludzi, którzy dobrze się czują, kiedy jesteście szczęśliwi i odnosicie sukcesy, a źle, kiedy wam się nie układa, albo przechodzicie trudny ok... pokaż więcej
  • Tadeusz Słobodzianek
    60. rocznica
  • Ron McLarty
    68. rocznica
    urodzin
    Ludzie, których kochasz, potrafią cię podnieść na duchu i potrafią zamącić ci w głowie. Rozumienie ich nie wydaje się takie ważne, kiedy są w twoich myślach. To dlatego miłość powinna być łatwa.
  • Alfred Elton van Vogt
    79. rocznica
  • Ludwig Wittgenstein
    126. rocznica
    urodzin
    Granice naszego języka oznaczają granice naszego świata.
  • Sławomir Łubiński
    81. rocznica
  • Morris West
    99. rocznica
    urodzin
    Samotność to nic nowego. Prędzej czy później dotyka każdego z nas. Umierają przyjaciele, członkowie naszych rodzin, kochankowie i mężowie także.
  • Hubert Selby
    11. rocznica
    śmierci
    Zaraz! Boże wszechmogący wygląda na to że całe dotychczasowe życie upłynęło jej na czekaniu. Czekaniu na co???? Czekaniu na to by zacząć żyć. Tak, zgadza się, czekała na to by zacząć żyć. (...) Wszystko co robiła było jedynie próbą generalną przed życiem.
  • Bjørnstjerne Bjørnson
    105. rocznica