Cud nad Wisłą. Bitwa warszawska 1920

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Bitwy Polskie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
piotrex

Spis treści:
- Wstęp
- U źródeł bitwy warszawskiej 1920r.
- Przeciwnicy
- Stan obrony i siły polskie do bitwy warszawskiej
- Krwawe dni Radzymina
- Bój pod Ossowem
- Cud zdarzył się nie nad Wisłą, lecz w Ciechanowie
- Kontruderzenie znad Wieprza
- Epilog

Przemek | 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

Ciężka pozycja.
Obfituje w szczegóły: daty, godziny, nazwiska, stopnie wojskowe, planowane warianty operacji, udziały w walkach najdrobniejszych batalionów, ich wyposażenie, cytaty wypowiedzi dowódców, ale to właśnie powoduje, w połączeniu jeszcze z używaną w tekście gęsto terminologią wojskową, że przestaje to być książka popularna, a staje się bardziej skierowana do specjalistów.
Bardzo trudno uchwycić całościowy obraz sytuacji, z gąszczu mniejszych potyczek wyłowić kluczowe momenty zmagań... Żeby chociaż były mapki obrazujące kierunki działań formacji. Niestety. Czytelnik musi być doskonale zaznajomiony z geografią, bądź trzymać na kolanach otwarty atlas geograficzny.
Niemniej, przy pewnym wysiłku udało mi się wyłowić kluczowe zdarzenia, jak walki o Radzymin, stojący na jednej z dróg do Warszawy, walki Sikorskiego pod Ciechanowem z "cudem" braku komunikacji z 4 armią radziecką, kolejnym cudem, gdzie radzieckie dowództwo uznało znalezione przy poległym majorze Drojowskim plany...

Sturnus | 2013-12-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia