Bunt na okręcie

Tłumaczenie: Tadeusz Borysiewicz
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Petra
Caine Mutiny
Błażej

"Bunt na okręcie", książka wyróżniona nagrodą Pulitzera, przez ponad dwa lata bestseller, jest pasjonującą opowieścią o marynarce wojennej USA w czasie II wojny światowej. O kapitanie Queegu, nerwowym, despotycznym dowódcy "Caine"; o Willim Keith, miłym, lubiącym zabawę chłopcu z Princeton, zmieniającym się w ogniu walki w mężczyznę; o Barneyu Greenwald, wspaniałym, zagadkowym adwokacie obrony; o tajfunie, który ich porwał jak proroctwo dramatu buntu, sądu wojennego i śmiertelnego strachu.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paweł | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Herman Wouk weteran zmagań wojennych na Pacyfiku w czasie II Wojny Światowej, opisał historię mocno osadzoną w rzeczywistości w jakiej odbywał służbę. Dzięki temu mamy wiarygodne i rzeczowe opisy codziennej rutyny panującej na okręcie, a także wiernie odzwierciedlone specyficznych stosunków panujących w korpusie oficerski w US Navy.
Autor tematyką książki dotknął najbardziej newralgicznej kwestii w marynarce wojennej, jakim jest wypowiedzenie posłuszeństwa dowódcy okrętu. Opis „buntu” został rozbity na dwie części, czyli powstanie konfliktowej sytuacji i sam kryzys w obliczu niszczycielskiego Tajfunu, następną częścią jest przejście w dramat sądowy w scenerii wojskowego trybunału marynarki wojennej.
Na ostatnich stronicach książki znajduje się makabryczny opis skutków ataku japońskiego samolotu kamikadze na okręt „Caine”. Stworzony przez moją wyobraźnie obraz zmasakrowanego ciała pilota, po którym nie uszkodzone zostały tylko okulary zostanie na długo w moim umyśle.
Książka jest...

Kirasjer | 2013-11-17

Powieści, do lektury której chciałbym zachęcić, nie znajdziemy na liście nowości ani aktualnych bestsellerów. Herman Wouk napisał „Bunt na okręcie” w 1951 r. Nie ma w niej nic nietypowego, szokującego lub choćby zaskakującego. Książka urzeka natomiast werwą, z jaką autor snuje opowieść, maestrią w nakreśleniu postaci z krwi i kości, niewypowidających epickich kwestii z rekwizytami na podorędziu i z domalowaną scenografią w tle. Bohaterowie Wouka ROZMAWIAJĄ, nawigują, całują lub czynią cokolwiek innego w sposób i w okolicznościach sprawiających, iż zapominamy, że to literacka fikcja.
Akcja powieści rozgrywa się w trakcie II wojny światowej. Głównego bohatera, Williego Keitha poznajemy jako pochodzącego z zamożnej i dystyngowanej rodziny WASP’a, świeżo upieczonego absolwenta Princeton. Bardziej bawiąc się niż zarobkując, akompaniuje do układanych przezeń frywolnych piosenek w jednym z nowojorskich klubów. Poznaje tam śliczną i utalentowaną, choć pochodzącą z innego świata Marię...

voler1 | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Wyśmienita powieść! I mówię to ja, osoba jak ognia unikająca czegokolwiek związanego z wojnami i militariami. Jako zagorzały fan Bogarta najpierw obejrzałem film z jego udziałem i wtedy zainteresowałem się książką. Jedyne polskie wydanie jest dostępne za grosze, a radość z czytania nieopisana. Jestem oczarowany :P

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Jedno ze sztandarowych dzieł amerykańskiej literatury wojennej. USS Caine. Queeg i Maryk. Mocna rzecz. Warto!!

powl | 2011-11-19

Bardzo dobra ksiażka.