Kozłówka w moich wspomnieniach

7 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-905057-5-4
Zamoyscy, Kozłówka, historia
ciarach

Wspomnienia Antoniego Brzozowskiego, brata ostatniej właścicielki Kozłówki, spisane na emigracji. Autor przedstawia życie kozłowieckiego pałacu i jego mieszkańców w latach międzywojennych oraz losy rodziny Zamoyskich po wojnie. Tekst bogato ilustrowany archiwalnymi zdjęciami.

źródło opisu: Muzeum Zamojskich, 1998

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ZapomnianaBiblioteka | 2015-04-10

„Kozłówka w moich wspomnieniach” to niezwykłe wydawnictwo, stwarzające unikalną okazję do poznania życia mieszkańców pałacu nie tylko w okresie jego świetności, lecz także w trudnych czasach niemieckiej okupacji. Wypełniona fotografiami ze zbiorów rodzin Brzozowskich, Zamoyskich oraz archiwów muzealnych publikacja umożliwia czytelnikom wzięcie udziału w dziesiątkach wydarzeń oraz spotkań w wieloma zapomnianymi już postaciami, którzy skorzystali z gościnności rodziny Zamoyskich.

Więcej na:

Ariadna | 2013-11-02

Moja opinia:
Do Kozłówki trafiłam pierwszy raz któregoś poźnoletniego dnia zupełnie przypadkowo, przy okazji wizyty u lekarza w Lublinie.
Była to jedna z tych przypadkowych i nagłych podróży, która realizuje się impulsywnym "chcę a co mi szkodzi",a potem zostaje na zawsze w pamięci jako podróż absolutnie wyjątkowa.

Pamiętam ten słoneczny dzień i gwar w ogrodach pałacu. Akurat odbywał się tam zlot myśliwych, czy jakiegoś innego gremium, którego pasje pozostają zdecydowanie poza sferą moich zainteresowań. Tłum ludzi nie przeszkodził jednak rodzącemu się zachwytowi, a dobrego nastroju nie zmąciła okoliczność, że w trakcie zwiedzania pałacu zostałam dołączona do wycieczki wyglądających dobrotliwie, ale wewnętrznie bardzo wrednych staruszek. (ciągle wypominały mi, że chodzę z nimi, jakby miały swój starczy, zawzięty monopol na oglądanie pałacu).

Tak poznałam Kozłówkę, w której zakochałam się od pierwszego wejrzenia miłością podszytą nostalgią i patriotyzmem za minionymi latami...

czytelnik | 2016-09-24
Przeczytana: 27 października 2016