Tysicročna včela
nunachopin

Opowieść o trzech pokoleniach wiejskiej rodziny Żądliców, których losy wplecione są w historię kraju od ostatnich lat XIX wieku po I wojnę światową. W losach rodziny odbijają się przemiany narodu i czasów, coraz brutalniejszych i coraz dalszych od dawnej tradycji i zwyczajów.

źródło okładki: allcollect.pl

nunachopin | 2011-02-06
Przeczytana: 25 listopada 2010

Można tę powieść określić mianem sagi, opowiada powiem losy kolejnych pokoleń rodziny Żądliców. Można też zaliczyć ją do powieści historycznych, gdyż losy bohaterów nierozerwalnie splatają się z bardzo burzliwym okresem historii, jakim były choćby lata pierwszej wojny światowej. Jest to również wielowymiarowa opowieść o ludziach. Pokazuje zarówno społeczną sytuację Słowaków pod zaborem austro-węgierskim, wraz z kwestią przynależności narodowej, jak i realia ich pracy -- w gospodarstwie i "w świecie". Sięga również głębiej -- w wewnętrzne rozterki, uczucia i zmagania pozornie prostych ludzi. W ich miłości i miłostki, słabości, zdrady, wybory, lęki i żałoby. A to wszystko przyprószone odrobiną realizmu magicznego.

martabmw | 2017-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 1999