Elekcje królów Polski w Warszawie na Woli 1575-1764 : upamiętnienie pola elekcyjnego w 400-lecie stołeczności Warszawy

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
83-86678-59-3
historia
bursian

Książka omawia wolne elekcje - swoisty dla ustroju I Rzeczypospolitej sposób obierania monarchów, jedno z fundamentalnych praw demokracji szlacheckiej. Umieszczone w I części książki artykuły pióra wybitnych znawców przedmiotu, m.in. Janusza Tazbira, Henryka Rutkowskiego, Henryka Wisnera dają ocenę wolnych elekcji, jako zjawiska politycznego, unikalnego w ówczesnej Europie. W części II znalazł się wybór relacji i pamiętników z epoki, m.in. Jana Chryzostoma Paska, Erazma Otwinowskiego, Jędrzeja Kitowicza; ich lektura pozwala na źródłowe poznanie procedury wyborów, towarzyszącej im gry politycznej, scenerii tych niezwykłych zjazdów szlachty z całej Rzeczypospolitej. Część III książki zawiera teksty związane z budową na warszawskiej Woli z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Wola, upamiętniającego miejsce, gdzie odbywały się elekcje pamiątkowego monumentu oraz relację z uroczystości jego odsłonięcia, która stanowiła końcowy akord obchodów 400-lecia stołeczności Warszawy.

Electio Viritim, Swoisty dla ustroju l Rzeczpospolitej sposób obierania monarchów poprzez wolne i bezpośrednie wybory, cieszył się -jako jedno z fundamentalnych praw demokracji szlacheckiej - niemal powszechnym poparciem współczesnych. Z czasem w wolnych elekcjach zaczęto upatrywać źródła wszelkich nieszczęść, jakie dotknęły naszą Ojczyznę. Dziś możemy stwierdzić, że wniosły one do naszej historii zarówno dobre, jak i złe doświadczenia.
Na dawnym polu elekcyjnym, na warszawskiej Woli, wzniesiono w 1997 r. obelisk upamiętniający miejsce, gdzie w ciągu dwóch stuleci (1575-1764) odbywały się barwne wybory monarchów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. O historii i tradycji wolnych elekcji, a także o pracach związanych z upamiętnieniem pola elekcyjnego na Woli opowiada ta książka - ważny przyczynek do upowszechnienia wiedzy o świetnych tradycjach historycznych Warszawy.

bursian | 2010-11-06
Bogusław | 2013-08-14