Habsburgowie

Teh Habsburgs. Embodying Empire
historia, Habsburgowie
historyczna
bursian

Synteza, bogata w fakty i sprawnie napisana historia jednej z najpotężniejszych europejskich rodzin panujących. Obejmuje całość dziejów dynastii, od średniowiecza aż do czasów współczesnych.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.kroliczajama.pl

pawelpe | 2015-10-28
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 28 października 2015

Wiele się o Habsburgach nie można z niej dowiedzieć. Autor uwielbia opisy wizerunków, symboli, dawnych uroczystości. Zajmują go tylko niektóre momenty dziejów dynastii, jako źródło informacji książka jest słaba.
Książka jest nudna. Zawiera wiele budzących moje wątpliwości sformułowań, jak np. o przysiędze na wierność urzędowi i osobie Papieża jako "sprzecznej z niemieckim poczuciem godności", "wielkie burgundzkie królestwo rozciągało się od Morza Śródziemnego aż po Alpy", "tylko Hiszpania i Portugalia oświadczyły długotrwałej islamskiej okupacji i stałego, ożywionego oddziaływania arabskiej kultury", "Wszystkie narody zachodniej Europy uważały Żydów niemal za zwierzęta", "chrześcijanie zarówno obawiali się, jak i nienawidzili Żydów, ludzi obcej rasy i praktykujących obce obyczaje; Kościół ogłosił ich ponadto kolektywnymi mordercami Chrystusa".
Razi mnie określanie walczących w XIV wieku wojsk jako Austriaków. Autor rozstrzygnął też pochodzenie stygmatów - potęga...

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2005 rok

O ile mnie pamięć nie myli to jedna z najbardziej nie lubianych przeze mnie książek na studiach. Nudna jak flaki z olejem. Napisana dość akademicko... Nie polecam

mariusz | 2018-01-28
Paulina | 2017-06-12