Wszystkie nasze jutra

Wydawnictwo: Przedświt
All our tomorrows
powieść,
hunter

Wielka Brytania w orwellowskim roku 1984. Wstrząsany falami strajków i rozruchów, pogrążony w anarchii kraj stoi na krawędzi wojny domowej. Rząd angielski - po wycofaniu się z NATO i EWG, pozbawiony sojuszników - otrzymuje od ZSRR propozycję nie do odrzucenia: albo poprosi o udzielenie "bratniej pomocy", albo nastąpi inwazja na wielką skalę, poleje się krew. Premier brytyjski decyduje się wybrać "mniejsze zło". Podpisuje Traktat o Przyjaźni i Współpracy Między Wielką Brytanią i Związkiem Radzieckim. Oddziały Armii Czerwonej zaczynają przybywać na wyspę, by wprowadzić "ład, porządek i pełne zatrudnienie". Jak zachowa się pod okupacją zdemoralizowane społeczeństwo angielskie? Wielu decyduje się na kolaborację. Inni, jak Harry Andrews i Jamie Boyle, schodzą do podziemia i tworzą ruch oporu.

Każdy z czytelników tej tchnącej autentyzmem książki staje w pewnym momencie przed pytaniem, na króre sam sobie musi udzielić odpowiedzi: jaki byłby mój własny wybór, gdyby naprawdę dziś weszli Rosjanie?

magdalena | 2014-09-11
Przeczytana: 11 września 2014

Alternatywna wersja historii. Jak Wielka Brytania zareaguje na "bratnią" pomoc ZSRR i czy jej obywatele dostosują się do komunistycznej codzienności?
Ciekawa pozycja, warta przeczytania.

PlantoHolic | 2015-10-09

Rewelacyjna pozycja. Patrząc na lata, w których była wydana to naprawdę realistyczna wizja życia w kraju okupowanym przez ówczesny ZSRR. My coś wiemy na ten temat, czytelnicy z innych krajów mogli sobie to dzięki niej świetnie wyobrazić. Polecam

Dmitrij Ustinow | 2016-08-30
Na półkach: Przeczytane, Czytadła