Wiatr od Armoryki. Bretońskie podania i legendy.

Tłumaczenie: Marek Skowerski
Seria: Biblioteka Celtycka
Wydawnictwo: Armoryka
Folk tales of Brittany.
popularnonaukowa
Isadora

Spisane tu podania są typowe dla historii opowiadanych na farmach,na weselach oraz przy okazji chrzcin w tych regionach Bretanii,gdzie - pomimo katastrofalnego wpływu współczesnego obrazu i piosenki popularnej - jeszcze używany jest język bretoński.Niektóre z zamieszczonych tu podań nie zostały dotąd opublikowane w swojej obecnej formie,a ich tematyka została zaczerpnięta ze starych pieśni ludowych oraz tradycji przekazywanej ustnie.Inne zostały przetłumaczone ze starej kolekcji legend spisanych w języku bretońskim a zebranych od ludzi mieszkających w Bretanii.

Isadora | 2010-11-09
Przeczytana: 2009 rok

Arcyciekawy wybór bretońskich podań i legend,w którym świat nadprzyrodzony przenika świat rzeczywisty stanowiąc jego nieodłączną część.
Czytelnik znajdzie tu opowieści o legendarnych władcach Bretanii,bohaterach i wróżbitach.Często pojawia się motyw walki dobra ze złem (zło jest zwykle potężniejsze od dobra,ale zazwyczaj z nim przegrywa),jednak zwycięstwo dobrej strony często jest okupione stratą i cierpieniem.Inne motywy przewijające się w tych legendach,to motywy zwycięstwa miłości,wierności i sprawiedliwości,pochwała dobrego i cnotliwego życia ; występują w nich postaci obdarzone nadnaturalnymi zdolnościami,które mają duży wpływ na losy głównych bohaterów (czarodzieje,wiedźmy,skrzaty,chochliki) oraz magiczne przedmioty,które mogą zmieniać bieg wydarzeń (pierścienie,złota misa,diamentowa kopia,mosiężna szpilka),a także nadprzyrodzone zjawiska.
Wszystko to nadaje opowieściom niesamowity i niepowtarzalny nastrój,dodaje uroku i czaru.
Warto sięgnąć po tę lekturę!

Aniołek | 2013-10-17
Bezdomna | 2013-05-05